Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie jest jedną z ważniejszych instytucji kultury tego miasta. Jej budowa rozpoczęła się w 1974 roku, a uroczyste zakończenie i otwarcie miało miejsce 22 listopada 2015 roku. Pomysł związany z budową nowego i przestronnego teatru wyszedł z inicjatywy Kazimierza Brauna ówczesnego Dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego. Natomiast autorem całego budynku jest Architekt Bolesław Stelmach. W momencie rozpoczęcia prac budowlanych, szybko okazało się, że przeznaczone środki nie będą wystarczające na sfinalizowanie budowy. Prace zostały odłożone na kilkanaście najbliższych lat, a powstający obiekt nazwano Teatrem w Budowie. W latach 1996, a 2000 ukończono remont części gmachu, gdzie przeniesiono lubelski Teatr Muzyczny i Filharmonię. Natomiast w 2012 roku dokończenie budowania Centrum Spotkania Kultur Lublin, stało się dla Lublińskich władz priorytetem. Gmach budynku miał pomieścić nie tylko salę teatralną, ale również galerię sztuki, salę konferencyjną i seminaryjną, bibliotekę, restaurację oraz ogrody.

Centrum Spotkania Kultur Lublin – jego początki

Istniejący gmach w Lublinie rozebrano, a na jego miejscu rozpoczęto budowę Centrum Spotkania Kultur Lublin. Budowa miała zostać ukończona w 2015 roku. Zdecydowano, że w budynku zostaną istniejące już sale Teatru Muzycznego Filharmonii, które wzbogacą się o dodatkową salę Teatralną na 1000 miejsc. Oprócz tych sal, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie powstanie też galeria sztuki, sale seminaryjne i konferencyjne, sale klubowe, restauracje. Natomiast na dachu miały powstać zielone Ogrody. Cały plan został zrealizowany.

Centrum Spotkania Kultur Lublin – architektura

Cały budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, tworzy esencje współczesnej architektury, został on stworzony ze szkła połączonego z industrialną aranżacją CSK. Jak tłumaczy Stelmach koncepcja budynku stanowi trzy warstwy, które odzwierciedlają etapy powstawania i funkcjonowania obiektu. Pierwsza z nich to kurhany Gutenberga na placu przed wejściem odnoszące się do przeszłości. Kolejne to multimedialne elewacja, które są symbolem teraźniejszości, a na koniec wiszące ogrody na dachach zwiastujące przyszłość. Ta niezwykła historia i architektura centrum, zachwyci każdego. Dużym wyzwaniem było wybranie odpowiedniego szkła, tak aby było bezpieczne i spełniało wymogi architektoniczne i konstrukcyjne. Mimo swich rozmiarów i noweczności, imponujący budynek nie zdominował otaczającej go przestrzeni, lecz idealnie wkomponował się w otaczającego go kamienice.

Centrum Spotkania Kultur Lublin – miejscem dla każdego z nas

Powstała instytucja ma być miejscem edukacji kulturalnej. Budynek jest miejscem nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał wszystkie oczekiwania młodzieży oraz osób dorosłych. Szeroki zakres współpracy z różnymi środowiskami, dodatkowo urozmaica ofertę całego centrum. Jest to miejsce, w którym można miło spędzić czas, zrelaksować się w restauracji lub na dachu, gdzie znajduje się piękny ogród. Wybierając się do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, możesz podziwiać niezwykłe dzieła w galerii sztuki, wśród nich wystawę „Aszura”. Osoby lubiące występy teatralne z pewnością zainteresuje spektakl „Ludzie inteligentni”.

Jakie atrakcje można znaleźć w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie?

Obecnie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ma do zaoferowania dużo usług i atrakcji, między innymi:

  • można wynająć salę lub powierzchnię, w tym salę baletową, taneczną, kameralną, kinową, operową, muzyczną i wiele innych dostosowanych do indywidualnych potrzeb lub odbywających się tam zajęć
  • jest możliwość zorganizowania sesji fotograficznej lub filmowej
  • są w nim organizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży
  • można wybrać się na spektakl do Teatru
  • obejrzeć wystawę w galerii sztuki z dziełami najważniejszych przedstawicieli nurtu, którzy są twórcami sztuki ulicznej

Warto się wybrać do Centrum Kultur będąc w Lublinie, jest to miejsce, w którym można miło spędzić czas, oraz poszerzyć swoją wiedzę. Dodatkowo jego niesamowite wykończenie oraz styl, w jakim została zbudowana, wzbudza ogromny podziw.