Zalew Zemborzycki Lublin

Chcesz zwiedzić miasto, jego architekturę oraz największe zabytki, a zarazem pragniesz spędzić urlop nad wodą? Przedstawiamy Zalew Zemborzycki, Lubliński zbiornik rekreacyjny pozwoli na, aby się zrelaksować i odpocząć. Jezioro położone jest w granicach lubelskiej dzielnicy administracyjnej Zemborzyce w najstarszej części wsi. Przylegają do niego lasy Dąbrowa i Stary Gaj. Zalew powstał w 1974 roku dzięki pomocy mieszkańców Lublina, którzy wykonywali prace społeczne. Autorem pomysłu był geograf Kazimierz Bryński. Zamiarem pomysłodawców było stworzenie zbiornika retencyjnego, który miał za zadanie chronić miasto przed powodzią. Oprócz tego miał zapewnić miastu dostęp do wód podziemnych oraz stworzenie miejsca, gdzie mieszkańcy Lublina mogliby korzystać z dobrodziejstw natury.

Zalew Zemborzycki – plaża i odpoczynek

Zalew Zemborzycki Lublin, obejmuje łączną powierzchnię wynoszącą 278 ha, gdzie jego średnia głębokość wynosi 2,3 m. Znajdują się tutaj liczne atrakcje. Tereny zalewu podzielone są na dwie części. Od strony wschodniej rozciągają się tereny zalesione, które są pełne romantycznych i ładnie położonych zatoczek. Jest t idealne miejsce dla zakochanych par lub młodych małżeństw wybierających się w podróż poślubną. Natomiast zachodnia cześć jeziora jest odsłonięta. Można spędzić czas opalając się nad Zalewem Zemobrzyckim, plaża jest ogólnodostępna. Natomiast przybrzeżne partie są płytkie, co zdecydowanie sprzyja amatorom pływania, którzy zaczynają swoją przygodę z wodą i pragną się nauczyć pływać. Kąpiel w zalewie nie jest zabroniona, lecz zdecydowanie mogą ją utrudnić pojawiające się tam bardzo często sinice. Należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Jak można spędzić czas nad Zalewem Zemborzyckim? – noclegi oraz możliwe atrakcje

Blisko Zalewu Zemborzyckiego Lublin, znajdują się ośrodki rekreacyjne. Wśród nich wyróżniamy Marina i Słoneczny Wrotków, które przynależą do Miejskiego Ośrodka Rekreacji w Lublinie. Większą część Słonecznego Wrotkowa zajmują baseny, zjeżdżalnie wodne, plac zabaw oraz restauracje. Niedaleko znajduje się kompleks przeznaczony dla narciarzy wodnych, tym samym jest to najdłuższy w Polsce tego typu wyciąg. W ośrodku można znaleźć również wypożyczalnię sprzętu, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia kajaków, rowerów górskich i wodnych oraz całego sprzętu do sportów zespołowych. Natomiast ośrodek Playa Marina jest przeznaczony głównie dla plażowiczów oraz osób kochających windsurfing.

Zalew Zamborzycki – atrakcją również dla pasjonatów wędkarstwa

Dodatkowo znajdzie się też tutaj odpowiednie miejsce dla miłośników wędkarstwa. W tym spokojnym miejscu można się zrelaksować i wyciszyć. Znawcy wędkarstwa doskonale wiedzą, że w wodach zalewu żyje wiele gatunków ryb. Do Zalewu Zemborzyckiego Lublin, przyjeżdżają amatorzy połowów węgorzy, okonia, suma, sandacza i wiele innych. Przy odrobinie szczęścia istnieje możliwość złowienia ryb, naprawdę sporych rozmiarów. Ponadto wokół ośrodka przebiega trasa rowerowa. Dzięki temu to miejsce odwiedza bardzo dużo osób uwielbiających aktywny wypoczynek.

Zalew Zemborzycki Lublin – parking

Wybierając się nad Zalew Zemborzycki, Lubliński parkomat znajdujący się w lesie wzbudza u wielu osób ogromne zaskoczenie. Trzeba się liczyć z tym, że nad zalewem chcąc zaparkować w bezpiecznym miejscu, trzeba pamiętać, aby uregulować opłatę parkingową w parkomacie. W przeciwnym razie grozi mandat lub odholowanie pojazdu na koszt właściciela. Wcześniej również postój na tym terenie był płatny, jednak teraz można to zrobić w paczkomacie. Opłaty za postój obowiązują na każdym parkingu znajdującym się niedaleko zalewu.