Dom Słów – ciekawa atrakcja Lublina!

Dom Słów to niezwykłe miejsce na mapie Lublina, którego działania edukacyjno-kulturalne zostały oparte wokół słowa i jego znaczenia. Wśród działań instytucji, będącej częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” znajdują się projekty skupione wokół słowa mówionego (takie jak Festiwal Opowiadaczy Świata), słowa pisanego (wraz z promowaniem czytelnictwa i edukacją literacką), słowa drukowanego (Spotkania Typograficzne), słowa w życiu człowieka (program edukacji społecznej) oraz słowa jako wolność (liczne programy obywatelskie). To niesamowicie prężnie działające miejsce, którego nie można ominąć, będąc w stolicy województwa lubelskiego.

Podwórko Dom Słów Lublin

Każdy od czasu do czasu chce znowu poczuć się jak dziecko i wrócić do magicznego świata książek, baśni i opowieści. Na Podwórku Domu Snów (Lublin) to możliwe! Teren został pierwszy raz zagospodarowany w 2014 roku z inicjatywy pracowników i z pomocą okolicznych mieszkańców, uczestników warsztatów edukacyjno-artystycznych oraz wolontariuszy. Od tego czasu miejsce co roku zmienia patronującego bohatera literackiego, który zaprasza odwiedzających do swojego świata. W pierwszym roku działalności Podwórka towarzyszył nam Mały Książę. Następnie dzieci i dorośli mieli okazję spotkać się z Muminkami, Pionkiem, Piotrusiem Panem oraz mieszkańcami Nibylandi. W kolejnych latach przestrzeń zamieniła się także w magiczną Krainę Czarów, a w kolejnej odsłonie w świat Czarnoksiężnika z Krainy Oz. Przechodząc przez symboliczną bramę stajemy się częścią tych kolorowych, baśniowych miejsc, którym towarzyszy bohater lub bohaterka. To wspaniałe doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dla starszych osób.

Dom Słów Lublin wystawy, warsztaty – jak zaplanować czas?

W Domu Słów znajdą Państwo nie tylko wystawy stałe, ale także czasowe. To miejsce, w którym w ciekawy sposób można dowiedzieć się wielu informacji na temat typografii, poznać jak wyglądała stara drukarnia typograficzna, papiernia. Szczególnie dzieci chętnie odkrywają długą historię książki, ucząc się na temat pracy zecera, drukarza, introligatora. Świetny zespół edukatorów oraz animatorów angażuje zwiedzających, zachęcając ich do samodzielnego zgłębiania się w niesamowity świat słów i książek. Co ciekawe, w miejscu działalności instytucji, jeszcze w latach 30-tych XX wieku mieściła się drukarnia „Popularna”. Obecnie w pracowniach prowadzone są rozmaite warsztaty, na których uczestnicy uczą się czerpać papier, samodzielnie składać tekst i tłoczyć druk na prasie drukarskiej. Ośrodek prowadzi także spotkania z kaligrafią, które cieszą się dużą popularnością.

Fantastyczny czas dla młodszych i starszych!

W Domu Słowa działają dwa działy: Izba Drukarstwa oraz Dział Edukacji i Animacji. Obiekt jest doskonale wyposażony w niezbędny sprzęt do prowadzenia warsztatów. Na terenie instytucji znajduje się Drukarnia i Zecernia, Introligatornia, Papiernia, Pracownia Graficzna, Pracownia Komiksu oraz Galeria Domu Słów (Lublin). Wystawy przyciągają wielu zwiedzających. Misją instytucji jest stworzenie możliwości dostępu do archiwum oraz wiedzy, jaką posiadają. Realizując własne projekty chcą zachęcić również zwiedzających do podejmowania własnych inicjatyw. Po wzięciu udziału w twórczych warsztatach można zapoznać się z wystawą poświęconą Józefowi Łobodowskiemu – poecie, publicyście i tłumaczowi, a jednocześnie patronowi tego miejsca. Placówka znajduje się w samym centrum śródmieścia Lublina. Z tego powodu animatorzy często prowadzą projekty społeczne z mieszkańcami najbliższej okolicy, angażując ich we współtworzenie tej przestrzeni.

Dom Słów Lublin – informacje praktyczne

Instytucja znajduje się przy ulicy Żmigród 1, jednak wejście jest przez bramę przy ulicy Królewskiej 17. Ceny biletów wynoszą jedynie kilka złotych, dlatego to odpowiednie i niedrogie rozwiązanie również dla większej grupy osób. Standardowo dzieciom, studentom, emerytom przysługują ulgi. Po więcej szczegółowych informacji oraz po najnowsze aktualności warto zaglądać na stronę internetową lub na profil na Facebooku. Lubelski Dom Słów to zdecydowanie nietypowe miejsce na mapie Polski, które warto odwiedzić. Bogaty program warsztatów, oprowadzania, festiwali, a także wystaw stałych i czasowych sprawia, że zarówno młodsi, jak i starsi znajdą coś dla siebie. To świetny pomysł na urozmaicenie standardowych wycieczek, ponieważ klimat tego miejsca pozwoli zwiedzającym przenieść się w magiczny świat książek.