Piwnica pod Fortuną Lublin

Piwnica pod Fortuną to niezwykłe miejsce, znane ze wspaniałych polichromii w całej Polsce, ale także w Europie. Podczas pobytu w Lublinie warto zarezerwować czas na tę unikatową atrakcję, która przyciąga znawców i sympatyków sztuki. W artykule przedstawimy krótką historię tego miejsca, a także przedstawimy najważniejsze informacje praktyczne, dotyczące dojazdu oraz cennika. Serdecznie zapraszamy!

Piwnica pod Fortuną – unikat w skali Europy!

Każda osoba, która udaje się na urlop w lubelskim, nie powinna przeoczyć wielu atrakcji, jakie skrywa stolica tego województwa. Jednym z nich jest słynna Piwnica pod Fortuną. Zwiedzanie skupia się na podziwianiu pomieszczenia, które jest w pełni zdobione polichromiami pochodzącymi aż z XVII wieku. Malowidła są poświęcone tematyce emblematycznej. Co ciekawe, w owych czasach emblematyka była niezwykle ciekawa ze względu na połączenie elementów wiedzy ze sztukami plastycznymi, a często także poezją. Dzieła traktowano zatem nie tylko jako ozdobę, lecz także jako rodzaj wiedzy. Malowidła osadzone w naukach moralistyki czy filozofii miały pouczać i przybliżać wiedzę z danej tematyki. Była to swego rodzaju modna rozrywka umysłowa dla ludności z tamtego okresu.

W Piwnicy pod Fortuną (Lublin) znajdują się rzadkie grafiki przeniesione z wydanego w 1596 roku przez braci de Bry sztambucha „Emblemata Saecularia” na malowidło ścienne. Część badaczy twierdzi, że to jedyne tego rodzaju przedstawienie, co jeszcze bardziej zwiększa renomę miejsca. Ten niesamowity obiekt podlega pod Lubelską Trasę Podziemną, a sama Piwnica jest częścią samorządowej instytucji kultury „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Krótka historia niezwykłego miejsca

Ta znana atrakcja turystyczna znajduje się na terenie malowniczego starego miasta w Lublinie, pod adresem Rybek 8. Sama Piwnica mieści się w zabytkowej kamienicy Lubomelskich, którą warto także uważnie obejrzeć z zewnątrz. Od XV do początku XVII wieku budynek wraz z kamienicą przy ulicy Grodzkiej 3 należał do rodziny Lubomielskich. To właśnie z tych czasów pochodzą doskonale zachowane polichromie na ścianach oraz drewnianych stropach. Ciekawostką jest to, że pod koniec XVII wieku w kamienicy gościł sam król Stanisław August, który przybył na sesję trybunału.

Budynek przebudowano w stylu klasycystycznym na zlecenie ówczesnego burmistrza miasta. Dokładnie w tak możemy oglądać kamienicę również i dzisiaj, jako świadectwo tamtych czasów. Rodzina Brengerów, będąca kolejnymi właścicielami posiadłości, przeznaczyła kamienicę na cele dobroczynne w 1094 roku. Połowa została przekazana Towarzystwu Pomocy Ubogim Dziewczętom Żydowskim. Po II wojnie światowej całość przejął Skarb Państwa, a piwnice przeznaczono na lokale użytkowe. Obecnie oprócz wystawy w podziemiach mieści się tam m.in. Kancelaria Prezydenta, biuro PTTK, Galeria Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz naleśnikarnia.

Piwnica pod Fortuną – zwiedzanie

Piwnica pod Fortuną, nazywana jest także często Winiarnią pod Fortuną, posiada aż dziesięć zabytkowych sal. Warto podkreślić, że w dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaprojektowana wystawa wyposażona w multimedialne prezentacje, wizualizacje oraz rozmaite eksponaty przybliżające historię Lublina. Zwiedzający bardzo chwalą także ciekawie zaaranżowaną komnatę, typową dla zamożnego mieszkańca w Lublinie, będącego mieszczaninem z epoki renesansu w Lublinie. Z ekspozycji dowiemy się o lubelskim przemyśle oraz poznamy historię sprzed wieków, kryjącą wiele tajemnic. Czeka nas między innymi spotkanie z katem oraz jego narzędziami.

Największą popularnością cieszy się jednak stara winiarnia, której ściany są pokryte renesansową polichromią. To wyjątkowy projekt w skali Polski i Europy utrzymany w tematyce świeckiej. Na ścianach, okapie kominka oraz na sklepieniu rozmieszczono dziesięć obrazów, które zwierają liczne odwołania do kultury antycznej, łącząc się z renesansową obyczajowością ludności lokalnej. Znawcy datują malowidła na druga połowę XVI wieku.

Piwnica pod Fortuną – cennik

Będąc na rynku w Lublinie, warto zajrzeć także do Piwnicy pod Fortuną. Cennik można znaleźć na stronie internetowej. Bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 5 złotych. Dobrą informacją jest to, że obiekt czynny jest codziennie przez cały rok, z wyłączeniem świąt ustawowych. Przez cały tydzień polichromie w Piwnicy można oglądać od godziny 12.00 do 16.00.