Regionalne Muzeum Cebularza – ciekawa atrakcja dla całej rodziny!

Misją tego niezwykłego miejsca jest rozpowszechnienie wiedzy na temat cebularza. Muzeum wykonuje to w niezwykły sposób, edukując w zabawnej i przystępnej dla każdego formie. Po spotkaniu każdy wyjdzie nie tylko z większą wiedzą, ale także z osobiście wypieczonym cebularzem! Zapraszamy do lektury!

Muzeum Cebularza Lublin

Regionalne Muzeum Cebularza to obowiązkowy punkt do zwiedzenia na mapie Lublina! W trakcie interaktywnego godzinnego pokazu z udziałem Esterki i piekarza Franka – legendarnych postaci lokalnych – zwiedzający poznają fascynującą historię powstania cebularza, który od setek lat stanowi dumę Lubelszczyzny. Podczas wizyty uczestnicy dowiedzą się najważniejszych informacji na temat dziejów Lublina, usłyszą legendę towarzyszącą powstaniu cebularza oraz odkryją przepis na najlepszego cebularza! Podczas spotkania chętne osoby będą mogły na chwilę przemienić się w piekarza i samodzielnie przygotować ten znany wypiek. Spotkania mają lekką formę, poszerzają wiedze poprzez ciekawostki i zabawę. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, a także wycieczek szkolnych. Każde spotkanie zakończone jest oczywiście degustacją! W muzeum można także kupić cebularze wykonywane wedle oryginalnej receptury oraz tematyczne pamiątki.

Czym jest cebularz?

Cebularz jest niezwykle popularny wybór tradycyjny na całej Lubelszczyźnie, chętnie jedzą go zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. To pszenny placek o średnicy 15-20 centymetrów, którego przepis wywodzi się z kuchni żydowskiej. Na wierzchu znajduje się pokrojona w drobną kostkę cebula, a całość posypana jest makiem. Pierwsze informacje na temat cebularza pochodzą z XIX wieku. Podobno przepis powstał w lubelskim Starym Mieście i od tego czasu był przekazywany z pokolenia na pokolenie. W 2007 roku cebularz został oficjalnie wpisany na listę produktów tradycyjnych, a 7 lat później (w 2014 roku) został objęty ochroną prawną przez Unię Europejską jako produkt regionalny. Muzeum Cebularza powstało 3 lata później i rozpowszechnia dziedzictwo niematerialne Lubelszczyzny.

Regionalne Muzeum Cebularza Lublin – najważniejsze informacje

Regionalne Muzeum Cebularza znajduje się przy ulicy Szewskiej 4 w Lublinie. Dworzec PKS znajduje się zaledwie 6 minut spacerem od obiektu, dlatego można wygodnie połączyć to z wycieczką poza Lublin. W okolicy można także wygodnie poruszać się komunikacją miejską. Parking wyłącznie na ulicy.

Dla grup zorganizowanych obowiązuje rezerwacja miejsc przez cały tydzień. Jeżeli pozwala na to aktualny grafik muzeum, można ustalić indywidualnie godziny pokazu dla grup po wcześniejszym uzgodnieniu. Osoby indywidualne od poniedziałku do piątku są dołączane do grup zorganizowanych i muszą również rezerwować miejsca. W weekendy nie ma potrzeby dokonywania rezerwacji, zwiedzający będą wpuszczani na konkretne godziny aż do zapełnienia sali. Muzeum Cebularza Lublin oferuje także możliwość organizacji oprowadzania w języku angielskim.

Cennik

Oprowadzanie odbywa się co 1,5 h od 9.30 do 16.00. Rezerwacji można dokonać kontaktując się z pracownikami muzeum mailowo (adres: [email protected]) – w wiadomości należy podać liczbę uczestników, opiekunów, termin, godzinę oraz numer telefonu do osoby reprezentatywnej. Inną opcją jest zadzwonienie i indywidualne umówienie szczegółów spotkania (telefon do muzeum: 690 199 160, 697 146 114). Dzieci do 3 roku życia mają wstęp bezpłatny, bilet rodzinny (powyżej 4 osób) 15 zł/osobę, bilet ulgowy kosztuje 16 zł (przysługuje uczniom, studentom do 26 roku życia oraz emerytom za okazaniem odpowiedniego dokumentu), a bilet normalny 18 zł/osobę. Wstęp na pokaz w języku angielskim wynosi 20 zł/osobę.

Muzeum Cebularza Lublin – opinie

Będąc w okolicy, zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Cebularza (Lublin). Opinie zwiedzających są zdecydowanie pozytywne. Wiele osób podkreśla też, że jest to fantastyczne miejsce dla całej rodziny. W internecie możemy zobaczyć opinie takie jak: „Spędziliśmy w Regionalnym Muzeum Cebularza (Lublin) bardzo miło weekend, serdecznie polecam! Nasze córki były zachwycone i wiele dowiedziały się o historii regionu”. – pisze pani Ania z Torunia. Do innych popularnych głosów należą także: „Nigdy wcześniej nie byliśmy w tak ciekawie zorganizowanym muzeum. Przewodnik opowiadał z pasją o historii cebularza na Lubelszczyźnie, a jednocześnie angażował uczestników do wypowiedzi. Po spotkaniu zadowoleni kupiliśmy cebularze i wiedzieliśmy już, skąd się wywodzą. Wszystkim polecamy!” – napisał pan Tomasz spod Krakowa.