Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska w Lublinie jest neogotycką wieżo-dzwonnicą. Jej nazwa pochodzi od zakonu ojców trynitarzy, którzy przebywali w klasztorach pojezuickich w latach 1781-1814, które znajdowały się w pobliżu wieży. Jest to najwyższy, zabytkowy punkt wysokościowy miasta Lublin. Wzniesiono ją w 1693 roku na miejsce dawnej miejskiej furty jako dzwonnicę. Wieża aktualnie pełni funkcję również bramy. W przeszłości była wagą miejską oraz dzwonnicą. Aktualnie w wieży znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, a na szczycie przepiękny widokowy taras.

Wieża Trynitarska Lublin

Pomysł nadbudowania nad furtą wieży pojawił się w 1627 roku, kiedy mieszkańcy Lublina podarowali Zakonnikom dużych rozmiarów dzwon. Jednak nie było na to funduszów, aż do przekazania 4500 złotych przez Dorotę Zamoyską z Łyczków na realizację tego pomysłu. Podczas pożaru w 1752 roku wieża nie została uszkodzona, jednak po rozwiązaniu zakonu jezuitów w 1772 roku popadała ona w ruinę wraz z całym obszarem klasztornym. Wtedy Komisja Edukacji Narodowej przekazała obiekty zakonowi trynitarzy, którzy opuścili zabudowania ze względu na ich brak możliwości utrzymania. W 1815 roku rozebrano niszczone gmachy, a w efekcie tego powstał dość duży katedralny plac. W furcie od XIX wieku umieszczona była waga miejsca, która była dużym oraz stałym dochodem dla miasta Lublin. Architektowi włoskiemu – Antoniemu Corazziemu zlecono przebudowę wieży w 1819 roku. Ukończył ją 8 lat później. Wieża posiadała nadbudowę ośmioboczną ze stożkowym dachem pokrytym blachą oraz neogotycki styl. W trakcie bombardowania Lublina podczas trwania II Wojny Światowej dach, okna wieży i wnętrze zostały uszkodzone. Na życzenie Muzeum Archidiecezjalnego w latach 1975-1978 zlecono ostatni remont.

Wieża Trynitarska za darmo

Wieża Trynitarska jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Lublina. Taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów nad poziomem ulicy, a sama wież ma 64 metrów wysokości i jest najwyższym zabytkiem Lublina. Aby dotrzeć na samą gorę konieczne jest pokonanie aż 207 krętych i wąskich stopni. Wieża znajduje się w samym centrum Starego Miasta, poprzez co widać plan miasta i jego najodleglejsze punkty. Wewnątrz można zobaczyć zabytkowe dzwony oraz rzeźby sakralne. Wieżę Trynitarską można odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 do 17:00. Ostatnie wejście jest możliwe najpóźniej o 16:30. W poniedziałek wieża jest zamknięta. Możliwe jest wejście nocne po wcześniejszej rezerwacji – tylko w grupie. Na wejście na Wieżę Trynitarską za darmo można liczyć w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Wejście na wieżę możliwe jest po wykupieniu biletu normalnego w wysokości 14 złotych, bądź biletu ulgowego za 7 złotych. 

Wieża Trynitarska kogut

Na zwieńczeniu Wieży Trynitarskiej w Lublinie znajduje się blaszany kogut. Według tradycji jest on symbolem Chrystusa, lecz istnieje legenda, że kogut obracał się, bądź piał w momencie, kiedy przez bramę przeszła wierna kobieta. Kogut po jakimś czasie przestał się w ogóle kręcić, po wymianie na nowy nic się nie zmieniło. Nowy, pozłacany kogut także stał w miejscu. Według legendy przestrzegał on także mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Kogut ponoć do dziś czuwa nad miastem. Jest on najbardziej rozpoznawalnym elementem pośród przewodników, oraz osób, które pierwszy raz znajdują się w Lublinie, na Starym Mieście. Na szczycie Wieży Trynitarskiej Kogut jest widoczny prawie z każdego miejsca Lublina.