Stare miasto w Lublinie – dlaczego jest takie wyjątkowe?

Od 2006 roku Stare miasto w Lublinie stanowi administracyjną dzielnicę miasta oraz jest bez dwóch zdań, najpiękniejszym terenem Lublina. Zachwycają się nim mieszkańcy, turyści z Polski, a także z zagranicy. Na terenie starówki znajduje się wiele ciekawych miejsc, tych historycznych oraz zabytkowych. Warto zwrócić na niektóre szczególną uwagę, ponieważ można odkryć w nich pozostałości sprzed wielu, wielu lat. Duże wrażenie robią na turystach malownicze lubelskie kamienice. Ich renesansowo-klasycystyczny styl budzi zachwyt podczas spaceru po starówce Lublina, który za długo pozostaje w pamięci. Kamienice sprawiają, że Stare miasto w Lublinie otoczone jest pięknem i elegancją. Będąc na terenie starówki w tym mieście, masz wrażenie, jakbyś poznawał zakątki magicznego świata Lublin.

Stare miasto w Lublinie

UNESCO lubelskie nie dotyczy samego miasta Lublin, ale jego okolic. Województwo to zachwyca każdego turystę, którzy podczas zwiedzania podziwiają piękną drewnianą architekturę oraz unikatową przyrodę. Potencjał natury w województwie lubelskim obejmuje dwa parku narodowe: Poleskim i Roztaczańskim. Zarówno jeden jak i drugi znajdują się na liście UNESCO. Lubelskie to także niezwykły okaz sztuki renesansu. Jednym z cenionych przez turystów miast jest Zamość, założony w XVI wieku przez Jana Zamoyskiego – hetmana koronnego. Miasto-twierdza zostało wpisane w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i z każdym rokiem cieszy się dużą liczbą odwiedzających.

Stare miasto w Lublinie – hotele i inne usługi noclegowe

Na terenie Lublina znajduje się wiele przyjemnych i klimatycznych hoteli. Najbardziej rozpoznawalnym o bogatej architekturze i wnętrzu jest Grand Hotel Lublinianka, znajdujący się przy Krakowskim Przedmieściu. Ten piękny, eklektyczny hotel łączy ze sobą różnorodność wielu stylów: barokowa kopuła, klasycystyczna kolumnada oraz attyka w style neorenesansowych. Obecnie Grand Hotel jest najbardziej popularnym obiektem w regionie o charakterze wypoczynkowym. Niedaleko obiektu znajduje się Stare Miasto w Lublinie. Hotele oraz inne usługi noclegowe znajdują się również w pozostałych częściach miasta oraz poza nim.

Stare miasto w Lublinie – zabytki najbardziej cenione przez turystów

Zwiedzanie zabytków starówki lubelskiej to niebywałe doświadczenie i niezapomnina podróż w czasie. Historię miasta uformowała lokalizacja na pograniczu chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego. Pozostałości wpływu wieloreligijnego i róznokulturowego można zobaczyć wybierając się na Stare miasto w Lublinie. Zabytki na terenie starówki sięgają korzeniami nawet XIII wieku. Jakie są najbardziej popularne miejsca Starego Miasta w Lublinie? Przedstawiamy zabytki najbardziej cenione wśród turystów.

Baszta zamkowa – Donżon

To najstarsza budowla znajdująca się na wzgórzu zamkowych. Jej powstanie sięga korzeniami 2 połowy XIII wieku. Romańska wieża obronna została wzniesiona w cylindrycznym stylu o charakterze późnoromańskim. Jest to bardzo ceniony przez mieszkańców obiekt, który posiada Stare miasto w Lublinie. Zabytki takie jak Donżon zostały wykonane trwałe i porządnie. Wieża posiada wysokość prawie 20 metrów, a grubość jej murów to ok. 3-4 metry. Baszta od roku 1826 pełniła funkcję więzienia. Obecnie od 1957 znajdują się w niej ekspozycje Muzeum Lubelskiego.

Kaplica Trójcy Świętej

Kolejnym niezwykle cenionym obiektem wzgórza zamkowego jest Kaplica Trójcy Świętej. Ta rzymskokatolicka świątynia stanowi niebywały okaz architektury gotyckiej, której uznaniem cieszy się Stare miasto w Lublinie. Zabytki znajdujące się we wnętrzu kościoła to m.in. piękne malowidła o treści religijnej oraz freski przedstawiające Władysława Jagiełłę. W 2015 roku Kaplica Trójcy Świętej została uszanowana Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Plac Po Farze

To miejsce nie tylko stanowi pozostałości XIII-wiecznego kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, ale również jest najbardziej popularnym miejscem spotkań. Według źródeł, świątynię wniósł Leszek Czarny oraz ze względu na zły stan budynku, rozebrano go w 1857. Efekt, który obecnie widzimy na placu to wynik prac rewitalizacyjnych, które zostały przeprowadzone na początku XXI wieku. Teraz na Placu Po Farze można podziwiać niezwykłe fundamenty kościoła, które m.in. wskazują na to, jak ogromną świątynią musiała być XIII-wieczna Fara.