Zamek w Lublinie

Lublin to miasto, w którym zakocha się każdy, kto go odwiedzi. Wystarczy przejść się ulicami Starego Miasta i już można poczuć prawdziwy, przyjemny klimat lubelski. Historia Lublina sięga bardzo dawnych czasów, jest to jedno z najstarszych miast w Polsce o bogatej biografii i życiorysie. Atmosfera w Lublinie jest nie do opisania, miasto tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Spośród wielu ciekawy zabytków, warto odwiedzić Zamek w Lublinie. Zwiedzanie budynku jest możliwe prawie codziennie i z pewnością jest to punkt obowiązkowy na liście obiektów, które trzeba zobaczyć w Lublinie. Nietrudno przeoczyć zamek znajdujący się na wzgórzu zamkowym, otoczony pięknym placem oraz deptakiem prowadzącym od wyjścia ze Starego Miasta. Zamek w Lublinie widać niemalże z każdej części miasta. Co warto zobaczyć na terenie obiektu?

Zamek w Lublinie – zwiedzanie muzeum lubelskiego

Od roku 1957 Zamek w Lublinie stanowi siedzibę Muzeum miasta Lublin, który został założony w roku 1906. Na terenie obiektu można zobaczyć cenne dzieła sztuki o charakterze historycznym i zabytkowym. Największym wydarzeniem w historii Lublina było zawarcie unii lubelskiej 1 lipca 1569 roku. To właśnie na terenie zamku lubelskiego w eksponatach muzealnych znajduje się słynny obraz Jana Matejko namalowany w celu upamiętnienia 300 rocznicy zawarcia unii Polski i Litwy. Obraz stanowi cykl malarza poświęcony historii Polski. Jest to niezwykłe dzieło, którego obecnością zdecydowanie może pochwalić się Zamek w Lublinie. Opis obrazu można znaleźć w pliku PDF na stronie Muzeum Narodowego w mieście Lublin.

Zamek w Lublinie – baszta zamkowa

Jednym z obiektów uzupełniających zamek w Lublinie jest znajdujący się na wzgórzu zamkowym Donżon, czyli wieża o charakterze mieszkalno-obronnym. Jest to najstarszy obiekt miasta Lublin, zachowany jeszcze z czasów XIII wieku. Donżon posiada trzy kondygnacje, natomiast grubość muru sięga ponad 3 metry! Ponadto, baszta zamkowa nazywana jest najlepszym punktem widokowym w mieście. Na szczycie wieży możemy podziwiać wiele zabytków Lublina w tym m.in.: Wzgórze Czwartek, Stare Miasto, plac zamkowy oraz Zamek w Lublinie. Zwiedzanie obiektu obejmuje każdy dzień tygodnia w godzinach 9:00-20:00. Wejście na teren Donżon kosztuje tylko kilka złotych, a zdecydowanie warto poświęcić swój portfel, aby zobaczyć najlepszą panoramę miasta.

Zamek w Lublinie – Kaplica Trójcy Świętej i jej wyjątkowe wnętrze

Za czasów jagiellońskiego Lublina gotycka Kaplica Trójcy Świętej cieszyła się wielką dumą i uznaniem wśród mieszkańców miasta. Obiekt ten zachwyca do dnia dzisiejszego i na długo pozostaje w pamięci. Kaplica Trójcy Świętej została wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Świątynia znajduje się na wzgórzu zamkowym, na którym również usytuowany został Zamek w Lublinie. Kaplica Trójcy Świętej, choć zachwyca piękną gotycką architekturą, to jednak wnętrze świątyni zapiera dech w piersiach. Na ścianach Kaplicy można podziwiać zachowane bizantyjsko-ruskie polichromie pochodzące jeszcze z początków powstania świątyni. Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najbardziej cenionych zabytków sztuki średniowiecza nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Zamek w Lublinie – ciekawostki, które zaintrygują każdego

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą jeszcze z XII wieku, ponieważ wtedy na terenie obiektu został wzniesiony gród podparty drewniano-ziemnym wałem. Podczas II wojny światowej na terenie zamku mieściło się więzienie dowodzone przez Hitlera. Przez jego bramy przeszło około 40 tysięcy osób, z których większą część stanowili członkowie ruchu oporu. Więźniowie zginęli głównie podczas egzekucji oraz na terenie obozów śmierci. Bardzo ważnym wydarzeniem upamiętnionym w historii miasta Lublin jest masowy mord 300 więźniów przez hitlerowców dnia 22 lipca 1944 roku. Zamek w Lublinie obecnie w swoich murach mieści muzeum miasta Lublin, gdzie możemy podziwiać wiele eksponatów i dzieł wybitnych polskich artystów.