Polacy ze złotym medalem w Drużynowych Mistrzostwach Europy U-23 na żużlu

Dwóch zawodników Motoru Lublin zostało Drużynowymi Mistrzami Europy U-23

Polacy sięgnęli po najcenniejsze medale w trakcie dobywających się na Łotwie zawodó.

Drużynowe Mistrzostwa Europy U-23 to odbywające się na Łotwie wydarzenie. Wśród reprezentujących Polskę zawodników ważną rolę odegrało dwóch żużlowców na co dzień jeżdżących w barwach Motoru Lublin.

To nowa impreza w żużlowym kalendarzu. Zastąpiła odbywające się w poprzednich latach Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów. Mimo zmiany nazwy wydarzenie wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Do odbywającego się w Dyneburgu  (Łotwa) finału awansowały cztery drużyny. Podczas rozgrywanych w Brokstedt i Pardubicach. półfinałów wyłoniony trzy z nich, w tym także Polaków. Żużlowcy z kraju nad Wisłą nie pozostawili rywalom wiele złudzeń – awans zapewnili sobie w bardzo przekonujący sposób, tracąc jedynie 4 z możliwych do uzyskania punktów.

Swoją dobrą jazdą polska drużyna zapracowała sobie na miano zdecydowanego faworyta Finału.

Sprostali oczekiwaniom, przywieźli złote medale

Najsilniejsi, poza oczywiście Polakami, wydawali się Duńczycy. Niektórzy obserwatorzy wierzyli natomiast w to, że gospodarze wcielą się w rolę „czarnego konia” tych zawodów. Tak się jednak nie stało i Łotysze musieli uznać wyższość Biało-Czerwonych. Finałową czwórkę uzupełniała drużyna z Niemiec.

Tylko jedna zmiana

W porównaniu do składu Polaków, który z łatwością awansował do Finału, doszło do jednej zmiany. Mateusza Cierniaka zastąpił Dominik Kubera. Obaj są klubowymi kolegami reprezentującymi Fogo  Unię Leszno, ten drugi zdecydował się jednak na występ w Grand Prix Szwecji, przez co kolega zastąpił go w Finale.

Przebieg Finału był zgodny z przewidywaniami. Polacy już w pierwszym biegu wyszli na prowadzenie i utrzymali je do końca, wciąż powiększając swoją przewagę, aby w trzeciej serii osiągnąć dwucyfrową wartość.

Znaczna przewaga

Ostatecznie w Finale Drużynowych Mistrzostw Europy U-23 Polacy zdobyli 47 punktów. Wyprzedzili Duńczyków (35 punktów), drużynę Łotwy (27 punktów) i bardzo słabych Niemców (zaledwie 11 „oczek”).

  • Dorobek punktowy Polaków podzielili między sobą prawie po równo :
  • Jakub Miśkowiak – 13 (3,3,3,1,3) – Włókniarz Częstochowa
  • Wiktor Lampart – 11 (3,3,2,2,1) – Motor Lublin
  • Gleb Czugunow – 0 (0,-,-,-,-) – Sparta Wrocław /miał problemy z elektroniką w motocyklu
  • Bartosz Smektała – 12 (3,3,2,1,3) – Włókniarz Częstochowa
  • Dominik Kubera – 11 (2,3,3,3) – Motor Lublin

Dwóch reprezentantów Motoru Lublin

Kibiców Motoru Lublin może cieszyć bardzo dobry występ dwóch reprezentantów klubu w Finale Drużynowych Mistrzostw Europy U-23.

Warto nadmienić, że niedawno kibice Motoru otrzymali bardzo dobrą wiadomość – jeden z czołowych żużlowców, Jarosław Hampel, przedłużył kontrakt i będzie bronił barw zespołu z Lubelszczyzny w kolejnym sezonie.

Więcej informacji na ten temat znajduje się pod tym linkiem.