Lubelscy podatnicy mają ułatwienia

Lublinianie w prosty sposób rozliczą podatki

Obsługa podatków bez wychodzenia z domu i liczne technologiczne udogodnienia zostały przygotowane dla mieszkańców rozliczających się w Lublinie

Decyzja podatkowa do odebrania bez wychodzenia z domu, mailowe i wysyłane na telefon (za pomocą wiadomości SMS) przypomnienia o nadchodzących płatnościach i nowoczesna strona internetowa pełniąca rolę platformy informacyjno-płatniczej. To nowości przygotowane dla mieszkańców Lublina, którzy rozliczą swoje podatki w tym mieście. Pakiet udogodnień ma być zachętą, która zwiększy wpływy do lokalnego budżetu.

– Mieszkańcy Lublina, którzy płacą lokalne podatki, mogą korzystać z rozwiązań ułatwiających załatwienie formalności związanych z obsługą z tego tytułu. Wymiar podatków na 2022 rok rozpoczyna się styczniu, jednak już teraz, wykorzystując jeszcze okres wakacyjny, warto złożyć wniosek o doręczanie pism urzędowych, w tym decyzji podatkowej, elektronicznie – powiedziała pracująca w Urzędzie Miasta Lublin Anna Chmielewska -Dyrektor Wydziału Podatków .

Mieszkańcy całej Polski korzystają z ePUAP

Już dotychczas mieszkańcy wielu miast Polski załatwiają wiele urzędowych spraw przez internetową stronę- Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Dostęp do niej chroniony jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub logowaniem przez Profil Zaufany (na przykład wykorzystując elektroniczną bankowość).

Wpłaty podatków są natomiast możliwe za pomocą Platformy Informacyjno-Płatniczej (PLIP). Mieszkańcy Lublina posiadający numer PESEL zalogują się do niej przez Profil Zaufany. Platforma dla mieszkańców Lublina powstała w ramach programu E-rozrachunki, e-podatki, e-opłaty – wysoka jakość usług, kompetencje i elektronizacja administracji samorządowej.