Paraolimpiada – medal kolarzy z Lubelszczyzny!

Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot) stworzyli kolarski tandem, który godnie reprezentował nasz region w trakcie Igrzysk Paraolimpijskich Tokyo 2020.

25 sierpnia 2021 roku w trakcie zawodów tandemów w kolarstwie torowym na dochodzenie, pochodząca z Lubelszczyzny dwójka zawodników klubu Hetman Lublin walczyła z francuskim duetem o brązowy medal w wyścigu na dystansie czterech kilometrów. Ostatecznie z czasem 4.07,850 to polska załoga stanęła na podium, mimo tego, że to przeciwnicy z zachodniej części Europy przez większość dystansu prowadzili. Finalnie to Polacy byli pierwsi, a różnica w czasach była miimalna.

Wspiera ich województwo

W ramach programu „Lubelskie w Tokio” zawodnicy są wspierani przez Samorząd Województwa Lubelskiego.

Tandem był wcześniej wielokrotnie nagradzany, zdobywając wysokie miejsca w Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata

Kobiety nie powtórzyły sukcesu kolegów

Dzień później, 26.08.2021r. miał miejsce występ Justyny Kiryły i Aleksandry Tecław na dystansie 1000 metrów. Niestety, reprezentujące Polskę zawodniczki nie zdołały zanotować zadowalającego wyniku i nie powalczą o medale. Jak same twierdzą – nie są sprinterkami, lecz może kiedyś nimi zostaną. 5 lat temu w Rio de Janeiro Aleksandra Tecław tworzyła duet wspólnie z Iwoną Podkościelną i wtedy tandem zdołał zdobyć złoto w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Zawodniczki również reprezentują Kolarski Klub Tandemowy Hutnik Lublin.

Szansa na kolejne medale

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio trwają, a obie załogi wciąż mają szansę na zdobycie medali, gdyż występują w kolejnych kolarskich dyscyplinach. Trzymamy kciuki.

Hutnik Lublin wspiera słabowidzących

Klub Hutnik Lublin jest organizacją wspierającą osoby słabowidzące i niewidome. Kolarstwo jest formą rehabilitacji i daje możliwość rozwoju osobistego. Klub propaguje kolarstwo tandemowe, organizuje liczne imprezy rowerowe i uczestniczy w międzynarodowych imprezach.

Kolarstwo uprawiane przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową stało się popularne w latach 80-tych, pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w 1984 roku.

Od początku kolarstwa w ramach Igrzysk Olimpijskich, również pełnosprawni rywalizowali w dwuosobowych zespołach – tandemach. W latach 90-tych uznano to jednak za zbyt ryzykowną dla zawodników dyscyplinę i obecnie taka forma kolarstwa jest na najwyższym poziomie reprezentowana w ramach Igrzysk Paraolimpijskich. Pierwszy raz miało to miejsce na Igrzyskach w Seulu w 1988 roku. Tandemy trafiły na zamknięty tor podczas Igrzysk w Atlancie w 1996 roku.

Hutnik Lublin jest obecnie jednym z tylko trzech klubów w Polsce, które zajmują się tylko kolarstwem tandemowym.