Pasażerowie MPK Lublin powinni zasłonić usta i nos za pomocą maseczek.

Na początku września mieszkańcy Lublina otrzymają darmowe maseczki ochronne

Kolejny raz lubelskiego zarządca komunikacji miejskiej rozda pasażerom pojazdów maseczki ochronne. Pomoże Straż Miejska.

Od 30 sierpnia przez pić dni pasażerowie korzystający z transportu publicznego w Lublinie będą mogli otrzymać darmowe maseczki ochronne. Do 3 września będzie trwała akcja propagujące zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego poprzez zasłonięcie ust i nosa w trakcie podróży komunikacją miejską. MPK będące operatorem komunikacji miejskiej w Lublinie przeprowadzi akcję przy współpracy z lokalną Strażą Miejską.

Przygotowano sześć tysięcy masek

Patrole, w skład których wchodzi pracownik Nadzoru Ruchu MPK oraz Strażnik Miejski będą rozdawać chętnym pasażerom maseczki w autobusach i trolejbusach. Dwuosobowe zespoły znajdziemy również na niektórych przystankach i pętlach. W sumie akcja przewiduje wydanie sześciu tysięcy maseczek ochronnych.

Akcja trwająca w dniach 30.08-03.09.2021 w Lublinie odbywać się będzie w godzinach 8:00-14:00.

– Chcemy przypominać podróżującym komunikacją miejską o obowiązku zasłaniania ust i nosa, tym bardziej teraz, kiedy wraz z nowym rokiem szkolnym, ruch w miejskiej komunikacji będzie zdecydowanie większy. Poza tym akcja ma uświadamiać pasażerom, że pandemia wciąż trwa, a – niestety – widzimy, że wielu pasażerów o tym zapomina – informuje Weronika Opasiak rzecznikprasowy MPK Lublin.

Pasażerowie poczuli rozluźnienie

W ostatnich miesiącach Ministerstwo Zdrowia informuje o dość małej, przeważnie nie przekraczającej 200 osób dziennie, liczbie nowych zakażeń koronawirusem. Być może to jest powodem lekkiego rozluźnienia wśród niektórych pasażerów podróżujących komunikacją miejską. Władze przypominają jednak, że od początku pandemii (marzec 2020) obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa przed wejściem do pojazdów komunikacji miejskiej za pomocą maseczki ochronnej.

MPK Lublin walczy z wirusem

Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli MPK w Lublinie, każdy pojazd zjeżdżający do zajezdni jest dezynfekowany. Zachowanie zasad bezpieczeństwa jest obecnie dla władz MPK kluczowe. W niektórych autobusach i trolejbusach zamontowane zostały specjalne lampy ultrafioletowe. Takie urządzenia, sparowane z systemem klimatyzacji, zapewniają stałą dezynfekcję powietrza w pojeździe. Promieniowanie UV-C posiada dobre właściwości zabijające wirusy, grzyby oraz zarazki.