Ruszył Festiwal Legend Lubelskich

Ruszył Festiwal Legend Lubelskich

Na terenie Starego Miasta odbywa się właśnie święto miejskich opowieści. Od 26 sierpnia przez kolejne cztery dni usłyszymy wiele ciekawych opowieści, legend oraz występy miejskiego teatru.

W czwartek 26 sierpnia 2021 roku o godzinie 13:00 festiwal rozpoczął się symbolicznym odegraniem z Wieży Trynitarskiej hejnału festiwalu.

Następnie improwizowany teatr Poławiacze Pereł Improv wystawił swoją sztukę.

– Przed nami cztery dni kulturalnych atrakcji, występów teatrów ulicznych, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier miejskich i spacerów z przewodnikami. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w historycznej części miasta, od Bramy Krakowskiej i Wieży Trynitarskiej po Zamek Lubelski. Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom i turystom miejskie legendy oraz mniej znane fakty z historii naszego miasta. Program Festiwalu Legend Lubelskich został przygotowany tak, by całe rodziny mogły spędzić wspólnie czas w baśniowym klimacie Starego Miasta, do czego serdecznie zapraszam – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Uczestnicy poznają dawne czasy

W trakcie trwania Festiwalu Legend Lubelskich odwiedzający go mieszkańcy poznają tajemnice życia w tym mieście w dawnych czasach. Opowiadane legendy wyjaśniają tajemnicze fakty z dawnych lat, które przekazywane były przez setki lat przez gawędziarzy. W każdej z nich tkwi większa lub mniejsza część prawdy, przyozdabianej własnymi słowami przez kolejnych opowiadaczy.

Dla chętnych współuczestnictwa w wydarzeniu przeznaczone są interaktywne zajęcia w formie teatru improwizowanego. Wszystko z historią i legendami w tle.

Gościnny spektakl w piątkowy wieczór

W piątek, 27 sierpnia o godzinie 21:00 rozpocznie się spektakl „Tripillia Visions” w wykonaniu Teatru Harmider z Łucka w Ukrainie. Wydarzenie będzie miało miejsce na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Sobotnia parada i przedstawienia teatralne

W sobotę widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienia trzech teatrów: Teatr Prapremier In Vitro, Studio O oraz Improv Teatr Poławiacze Pereł. Ten ostatni zaprasza gości na premierowy pokaz spektaklu „Pieśń Leszka Czarnego”.

Tego dnia odbędzie się parada, do której dołączyć mogą wszyscy chętni.

Liczne warsztaty przyciągną mieszkańców Lublina

W trakcie Festiwalu Legend Lublińskich odbywa się cała seria warsztatów. Mieszkańcy, głównie najmłodsi, choć warsztaty skierowane są do osób w różnym wieku, sprawdzą się w zakresie gry aktorskiej, dźwięku, ruchu na scenie i charakteryzacją postaci.

Zwolennicy sztuki mogą również wziąć udział w warsztatach manualnych i plastycznych.

Aktywne spędzenie długiego weekendu w Lublinie możliwe jest po dołączeniu do jednej z gier miejskich i spacerów z przewodnikami. To ciekawy sposób na poznanie nie tylko legend, ale i historycznych faktów o Lublinie, który nie trafia się na co dzień.

Sterowana przez widownię interaktywna rzeźba

Na placu Po Farze można wieczorami zobaczyć rzeźbę „Kozi Czart”. To multimedialna instalacja artystyczna, a widzowie mogą nią sterować – w ten sposób nadając rzeźbie indywidualny wygląd.

Wydarzenia są bezpłatne!

W Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1 oraz poprzez system evenea.pl można pobrać darmowe wejściówki na następujące wydarzenia: spektakle na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie, warsztaty i spacery.

Uczestnictwo w pozostałych wydarzeniach nie wymaga wcześniejszych zapisów – wystarczy na nie przyjść i się dobrze bawić.

Całość organizowana jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i finansowana z Funduszy Europejskich.