Dokument "anty-LGBT" wciąż obowiązuje w województwie lubelskim

Stanowisko anty-LGBT podtrzymane

17 radnych województwa lubelskiego zagłosowało na „nie” w sprawie uchylenia stanowiska w sprawie LGBT

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmiku debatowano i głosowano nad dokumentem, który według posłów Prawa i Sprawiedliwości miał chronić chrześcijańskie wartości, szkołę i konserwatywną rodzinę. Nie ma mowy o równouprawnieniu osób identyfikujących się jako inne, niż heteroseksualne – tak można wywnioskować z treści dokumentu.

Dokument z 25 kwietnia 2019 r. będzie wciąż obowiązywał

W poprzednim tygodniu radni reprezentujący w sejmiku województwa lubelskiego głównie Koalicję Obywatelską, którzy są obecnie w opozycji, zawnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Dokument uchwalony 25 kwietnia 2019 roku, nazywany w mediach „anty-LGBT” miałby rzekomo spowodować nałożenie sankcji przez Unię Europejską.

Sejmik małopolski już przez to przeszedł

Możliwość srogiej kary ze strony przedstawicieli Komisji Europejskiej to nie tylko odległa perspektywa. W analogicznej sytuacji władze UE pochyliły się nad funduszem województwa małopolskiego. Oficjalny komunikat ze strony przedstawicieli Brukseli mówił o możliwym odebraniu 2,5 miliarda złotych, które w ramach funduszy europejskich miały zasilić małopolski budżet. Działacze opozycji Sejmiku z Lubelszczyzny obawiają się podobnej reakcji.

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią, że jesteśmy oazą tolerancji. Jakiej tolerancji? Chyba laktozy – powiedział dziennikarzom jeden z radnych reprezentujących Sejmik województwa lubelskiego, Krzysztof Komorski.

Marszałek zabrał głos w sprawie uchwały „anty-LGBT”

Jeśli czynicie zarzut, że stanowisko stwarza możliwość odebrania środków, to grubo się mylicie. Do Komisji Europejskiej nie wpłynęła żadna skarga na dyskryminację osób LGBT. Chaos informacyjny powstał przez niewłaściwe tłumaczenie słów urzędniczki Komisji Europejskiej Cinzii Masiny. Gwarantuję, że środki z Unii nie są zagrożone.

To słowa marszałka Sejmiku województwa lubelskiego. Jarosław Stawiarsk jest radnym wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości. Funkcję marszałka piastuje od 21 listopada 2018.