skutki nawałnicy

Skutki nawałnicy w Lublinie. Kto pokryje 1,5 mln strat?

Skutki nawałnicy w Lublinie okazały się bardzo kosztowne. Kto pokryje koszty zniszczeń?

Skutki nawałnicy, która niedawno przeszła prze Lublin, okazują się być bardziej kosztowne. Zniszczenia, których dokonały silne wiatry szacuje się na 1,5 miliona złotych. Zniszczeniu uległy domy, samochody i wiele drzew. Straż pożarna nie miała ani chwili wytchnienia.

W nocy z dnia 16 na 17 sierpnia mieliśmy okazję zaobserwować bardzo mocną nawałnicę. Huraganowy wiatr obudził nie jedną osobę w mieście, a i pewnie porządnie wystraszył. To jednak najmniejsze zmartwienie, ponieważ taki huragan potrafi narobić bardzo szkód. Najlepiej wiedzą o tym lubelscy strażacy, którzy musieli interweniować łącznie 474 razy. Dużo czasu i wysiłku musieli poświęcić na usuwaniu szkód z dróg.

Interwencje Straży Pożarnej

W okolicy Straż Pożarna musiała reagować aż 474 razy. Najwięcej razy strażacy interweniowali w Lublinie (327) a także w gminie Konopnica (55) i w gminie Niedrzwica duża (51). Kilkadziesiąt interwencji miało też miejsce w gminie Niemce. Łącznie uszkodzeniu uległo 27 budynków gospodarczych i 31 mieszkalnych. Ucierpiały także pojazdy, które przygniotły drzewa i konary. Takich pojazdów w okolicy odnotowano 60.

W akcjach wzięło udział łącznie 350 strażaków, należących do OSP i PSP. Były takie momenty, że działania musiało prowadzić 40 zastępów jednocześnie.

Bardzo kosztowne skutki nawałnicy

Ludziom zdarza się, że wyjdą wieczorem na imprezę i wydadzą dużo więcej pieniędzy niż planowali. Są też tacy, którzy celowo bawią się najdrożej jak się da. Jak widać piątkowy huragan bardziej przypomina tych drugich. Niszczył, co się da, i siał spustoszenie bez opamiętania. Koszt jego zabawy wyniósł około 1,5 mln złotych, z czego 750 tys. wyniosła sama wartość zniszczeń budynków. Informacje pochodzą od st. kpt. Andrzeja Szaconia z lubelskiej KM PSP.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zauważa, że miasto zaznało bardzo dużych szkód. Drzewa nie tylko blokowały drogi, ale też zarwały kilka linii energetycznych oraz trakcję trolejbusową. W samym Ogrodzie Saskim ok. 30 drzew doznało uszkodzeń, przez co władze miasta zdecydowały się zamknąć park aż do odwołania.

Czy osoby poszkodowane dostaną wsparcie finansowe?

Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego, oznajmiła, że osoby, których budynki zostały uszkodzone przez nawałnicę, dostaną wsparcie finansowe w wysokości do 6 tys. złotych.