Problemy finansowe miasta związane z galopującą inflacją - budżet na 2022 rok sprawia problemy

Budżet Lublina na 2022 rok: może być ciężko

Prezydent Krzysztof Żuk oraz przedstawiciele Urzędu Miasta zapowiadają zgodnie – rok 2022 będzie dość trudny. Znamy pierwsze założenia nowego budżetu miasta.

W grudniu 2021 roku radni z Lublina zatwierdzą ostateczny kształt budżetu na nadchodzący rok. Już teraz wiadomo jednak, że to będzie trudny rok. Być może urzędnicy zadecydują o podniesieniu niektórych podatków i opłat. Wszystko w celu realizacji budżetu.

Zmiany w obowiązującym w Polsce prawa spowodowały zapowiadane problemy. Teraz samorządy otrzymują mniej środków na realizację swoich celów. Różnica w wysokości dochodów miasta może wynosić nawet około 150 milionów złotych.

UM Lublin: nie zrezygnujemy z planowanych inwestycji

Urzędnicy i Prezydent Lublina zapowiadają, że planują dokończyć planowane inwestycje. Chodzi między innymi do budowę Dworca Metropolitalnego. Ponadto kontynuowany będzie „Zielony Budżet” i zlokalizowane w poszczególnych dzielnicach inwestycje. Budżet Obywatelski również będzie obowiązywał- jego wysokość w 2022 ma wynosić 15 milionów złotych. To mieszkańcy zdecydują, jakich chcą inwestycji.

Rosnąca inflacja kolejnym powodem trudności przy ustalaniu budżetu

Urzędnicy nie mają złudzeń. Wciąż rosnąca inflacja przyczynia się do problemów z realizacją budżetu. Już w tym roku eksperci zauważyli trudności z dokończeniem niektórych inwestycji. Rosną koszty materiałów, usług oraz wynagrodzenia pracowników. Zaplanowane na przyszłość inwestycje, przy których podpisano już kontrakty, często nie są możliwe do zrealizowania. Konieczność płacenia wyższych cen często jest dla wykonawców nieopłacalna. Niektórzy z nich zdecydowali się na zerwanie umów i płacenie kar.

Już teraz można się spodziewać podobnych problemów w przyszłości.

„Polski Ład” zrujnuje samorządowe budżety?

Samorządowcy obawiają się, że wdrożenie przepisów związanych z tzw. „Polskim Ładem” zmniejszy wpływu do budżetu miasta. W niespotykanej dotąd skali może się pogorszyć sytuacja finansowa samorządów.

Warto przypomnieć, że to samorządy odpowiadają za finansowanie wielu aspektów życia. To między innymi szkoły, przedszkola, instytucje kulturalne, czy szeroko pojęty sport.

W ciągu najbliższych 10 lat Liblin może stracić wpływu w wysokości ponad miliarda złotych. Jest to ogromna strata, jeżeli weźmiemy pod uwagę dotychczasowe wydatki miasta i planowane inwestycje. Przez jeden rok Lublin może utracić około 150 milionów złotych. W skali całego kraju nowe prawo podatkowe może oznaczać przeniesienie ponad piętnastu miliardów złotych z budżetów samorządowych do budżetu państwa.

System rekompensat rozwiąże problemy samorządowców?

W związku z „Polskim Ładem” z pewnością część środków zniknie z budżetu samorządowego. Może to zostać wyrównane dzięki wprowadzeniu systemu choćby częściowych rekompensat. W rządzie wciąż nie ma jednak jednoznacznej decyzji, czy zapewnienia w tej sprawie.

Dodatkowe środki z pewnością przydałyby się w Urzędzie Miasta Lublin. Poza oddaniem do użytku nowego Dworca Metropolitalnego miasto chciałoby zakupić nowe autobusy elektryczne, które pomogłyby w walce o czyste powietrze.

Miasto planuje również remont kilku ulic, największym wydatkiem może być modernizacja ulicy Żeglarskiej. W jej skład wejdzie budowa nowego mostu na Bystrzycy.

Urzędnicy zapewniają też o dokończeniu trwających inwestycji, między innymi boisk szkolnych oraz rozbudowę szkół na Sławinie i Felinie

Znamy wysokość środków przeznaczonych na Budżet Obywatelski i Zielony Budżet

Na Zielony Budżet miasto przeznaczy dwa miliony złotych. Budżet Obywatelski w kwocie 15 milionów zostanie przekazany mieszkańcom – to oni, jak co roku, zdecydują, na jakie inwestycje zostanie przeznaczony. Cztery miliony złotych zostaną przekazane do dyspozycji poszczególnych dzielnic. To finanse służące do realizacji doraźnych, drobnych inwestycji i modernizacji.

Lucyna Sternik, Skarbnik w UM Lublin zapowiada, że niektóre podatki oraz składki zostaną podniesione. Wskaźnik inflacji wynosi 105,5%, o taką wartość zmienią się niektóre opłaty. Chodzi między innymi o podatek od nieruchomości. W zależności od wielkości posiadanego domu lub mieszkania, mieszkańcy Lublina zapłacą o kilka do kilkudziesięciu złotych więcej w skali roku. Wzrośnie również podatek od środków transportu (z wyłączeniem autobusów). Miasto planuje jednak zastosować pewne ulgi dla najbardziej ekologicznych pojazdów, spełniających normy emisji spalin EURO 5 oraz EURO 6. Wzrosną także opłaty za żłobki, czy pobyt w bursach. Dla lokatorów mieszkań komunalnych wzrosną stawki czynszu.

Nie ulegną zmianie następujące opłaty: koszt postoju na płatnym parkingu, opłata za przedszkole, opłata za wywóz śmieci.