Wspólna Koronka do Opatrzności w rocznicę beatyfikacji Michała Sopoćki

Międzynarodowa Koronka na ulicach miast świata 2021 – wierni modlili się m.in. w intencji Andrzeja Dudy i pomyślności dla uchodźców

Wspólna modlitwa w wielu miejscach, w tym w miastach Lubelszczyzny, tradycyjnie odbyła się 28 września

Organizatorem corocznego wydarzenia jest zespół Iskra. Celem jest wspólna modlitwa wielu wiernych, którzy jednocześnie odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W tym roku katoliccy wierni spotkali się w wielu grupach, między innymi na Lubelszczyźnie. Modlono się w Raszynie Podlaskim, Zamościu i Kraśniku. W stolicy województwa lubelskiego odbyło się kilka zgromadzeń wiernych.

Lublinianie i inni wierni modlili się w tym roku między innymi o pokój na świecie, zakończenie epidemii covid-19. Intencją było też modlenie się za rządzących polityków oraz Prezydenta Polski – Andrzeja Dudę. Modlono się także za pomyślność osób, które w ostatnim czasie ucierpiały. Chodzi o ofiary kataklizmów na wyspie Haiti, a także o wszystkich ludzi, którzy mają problemy w związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Wierni modlili się także o dobre zakończenie sprawy uchodźców, którzy obecnie przebywają na granicy polsko-białoruskiej i ich bezpieczny powrót do domów.

28 września to nieprzypadkowa data. Jest to bowiem rocznica beatyfikacji spowiednika św. Faustyny

Wspólne modlitwy od wielu lat zaplanowane są na 28 września. W tym dniu beatyfikowany został błogosławiony Michał Sopoćko. Był spowiednikiem świętej Faustyny. Urodzony w 1888 roku pod Wilnem duchowny kościoła katolickiego był między innymi doktorem habilitowanym teologii i założycielem Zakonu Sióstr Jezusa Miłosiernego.

W okresie, kiedy był spowiednikiem Faustyny Kowalskiej, bł. Sopoćko zainteresował się także kultem Bożego Miłosierdzia. Dał mu także teologiczne podstawy.

Beatyfikacja i obchody upamiętniający bł. Sopoćkę

Błogosławiony Michał Sopoćko zmarł w 1975 roku w Białymstoku w wieku 87 lat. Jego beatyfikacja miała miejsce 28 września 2008 roku. Podczas uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku swoją homilię powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

Początkowo obchody upamiętniające życie i działalność bł. Michała Sopoćki miały miejsce w dniu jego śmierci – 15 lutego każdego roku. W 2018 roku data ta została zmieniona na obecną – 28 września.

Bł. Michał Sopoćko jest także patronem Białegostoku.

fot.: sopocko.pl