Uroczyste otwarcie Synodu

W 93. rocznicę Pierwszego otwarto III Synod Archidiecezji Lubelskiej

Hasłem tegorocznego Synodu jest „Kościół – dom i szkoła Komunii”.

Wydarzenie rozpoczęło się wczoraj, o godzinie 11:00 w lubelskiej katedrze. W uroczystości wzięły udział nie tylko osobistości kościelne, ale także władze regionu – przedstawiciele Urzędu Miasta, województwa, czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Synod rozpoczął się Mszą Świętą. W jej trakcie wspominano także beatyfikowanego arcybiskupa lubelskiego – Stefana Wyszyńskiego. Data rozpoczęcia Synodu zbiegła się z 68-tą rocznicą jego aresztowania przez służbę bezpieczeństwa PRL. To także dzień rozpoczęcia I Synodu Archidiecezji Lubelskiej, co miało miejsce 93 lata temu.

Stanisław Budzik: moc Ducha Św. jest wielka!

Podczas homilii wygłoszonej przez Arcybiskupa Budzika nawoływano do kierowaniu swoich próśb do Ducha Świętego. W modlitwie można było znaleźć nawiązania do słów wypowiedzianych przez papieża, Jana Pawła II, podczas wizyty w Polsce w 1979 roku.

W Mszy Świętej brało udział wielu przedstawicieli parafii wchodzących w skład Archidiecezji Lubelskiej, wielu księży i biskupów.

Co będą robić kościelne władze w trakcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej?

Program całego wydarzenia jest bardzo napięty. To nie tylko uroczystości kościelne, modlitwy i nabożeństwa.

Synod to okazja do odbycia wielu spotkań plenarnych, dyskusji nad projektami różnych dokumentów oraz głosowań nad nimi.

Ksiądz Arcybiskup kieruje swoje słowa także do osób świeckich, które powinny wziąć odpowiedzialność za Kościół, gdyż są jego ważą częścią.