Obchody 82. rocznicy masowego mordu na mieszkańcach wsi Szczuczki

W niedzielę odbędą się obchody 82. rocznicy masowego mordu w Szczuczkach

Przy Kapliczce (jest zarazem pomnikiem pomordowanych) zaplanowano upamiętniające uroczystości.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:30 złożeniem wieńców i przemówieniami okolicznościowymi. Podniosły ton uroczystości podkreśli koncert strażackiej orkiestry dętej z Wojciechowa. Chętni, którzy trzeciego października zdecyduj się uczestniczyć w tym wydarzeniu usłyszą także występy młodzieży ze szkoły podstawowej i Kapelę Wojciechowską.

Znajdująca się w gminie Wojcieszów wieś Szczuczki posiada wspaniałą społeczność, która rokrocznie organizuje obchody poświęcone pamięci wymordowanych przodków. Współorganizatorami są, jak zwykle, Wójt i Rada Gminy , wojcieszowski Gminny Ośrodek Kultury i Proboszcz Parafii Łubki.

Obchody zakończy Msza Święta – rozpocznie się o godzinie 11:30. Kościelna uroczystość również nawiązuje do głównego tematu tego dnia. Msza odbywać się będzie bowiem w intencji pomordowanych.

Pierwsza taka masakra na ludności cywilnej Lubelszczyzny.

Masowe morderstwo ludności zamieszkującej położoną niecałe trzydzieści kilometrów od Lublina wieś Szczuczki zapoczątkowała tragiczne wydarzenia 1939-ego roku. To pierwsza taka sytuacja, która miała miejsce podczas II Wojny Światowej w tym regionie.

Niemcy weszli do wsi pierwszego października 1939 roku. Mężczyzn złapanych we wsi i okolicach zapędzili do budynku szkoły. Budynek ze znajdującymi się wewnątrz bezbronnymi mieszkańcami ostrzelano z pomocą broni dużego kalibru. Ten stanął więc w płomieniach, a znajdujący się w środku mężczyźni zginęli.

Ciężko jest jednoznacznie ustalić liczbę poległych. Pomnik przy Kapliczce zawiera listę 84 nazwisk poległych. Niektóre źródła informują jednak o ponad setce wymordowanych osób.