Rocznica utworzenia międzynarodowej jednostki

6-lecie powstania Wielonarodowej Brygady

Dziś odbywają się uroczystości związane z obchodami roczni powstania brygady. Główną ceremonię zaplanowano na placu Litewskim w Lublinie.

Wielonarodowa Brygada imienia Wielkiego Hetmana Ostrógskiego – LITPOLUKRBRIG.

Początki powstania jednostki sięgają jeszcze 2014 roku. Wtedy dowódcy trzech krajów – Polski, Ukrainy i Litwy – podpisali stosowne porozumienia.

Brygada, w skład której wchodzą żołnierze i dowództwo z trzech krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zaczęła funkcjonować w 2015 roku. Obecnie Wielonarodowa Brygada obchodzi szóstą rocznicę swojego istnienia.

Zasady funkcjonowania brygady oparte są o równość, wzajemny szacunek i dążenie do pełnego porozumienia. Funkcje dowódcze są przechodnie – kolejno obejmują je osoby z trzech krajów. Dziś dowódcą jest Ukrainiec – pułkownik Bratishko.

Przekazanie dowództwa na Placu Litewskim

Dziś przed południem będzie się odbywać ceremonia przekazania dowództwa. Uroczystość zakłada przemarsz wojsk ulicami Lublina. Uczestnicy wyruszą spod Kościoła Garnizonowego o godzinie 11:00. Na Plac Litewski dotrą planowo o 11:20, a trasa ich pochodu wyznaczona jest przez Aleje Racławickie i Krakowskie Przedmieście.

Na koniec ceremonii, który zaplanowano na godzinę trzynastą, również odbędzie się przemarsz wojsk Wielonarodowej Brygady. Uczestnicy przejdą tą samą drogą, następnie wejdą w ul. Grottgera i plac Teatralny. Koniec przemarszu ma mieć miejsce o godzinie 13:20 przy ulicy Uniwersyteckiej.

W związku z całą ceremonią mogą wystąpić problemy w ruchu samochodowym.