Centrum Krwiodawstwa w Lublinie informuje - potrzebna krew

RCKiK Lublin wzywa dawców: krew pilnie potrzebna

Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie informują o kończących się zapasach krwi. Jeśli jesteś dawcą – skontaktuj się z Centrum i oddaj krew, jest bardzo potrzebna!

Którzy dawcy powinni zgłosić się w pierwszej kolejności do RCKiK w Lublinie?

Ośrodek, w którym można oddać krew potrzebuje każdego rodzaju krwi. Najbardziej potrzebne są jednak:

  • 0 RH –
  • 0 Rh +
  • A Rh –
  • A Rh +

których stan jest obecnie najmniejszy. Tych grup krwi wkrótce może zabraknąć ze względu na duże zapotrzebowanie i coraz mniejsze zapasy.

Do oddania krwi trzeba spełnić kilka kryteriów. Krwiodawca powinien być w wieku pomiędzy 18, a 65 lat i ważyć co najmniej pięćdziesiąt kilogramów. Musi także wypełnić ankietę i spełniać wymogi zdrowotne.

Regularne oddawanie krwi niesie za sobą wiele korzyści

Częste wizyty w Centrum Krwiodawstwa to dobra praktyka. W ten sposób można nie tylko pomóc innym, którzy potrzebują krwi w trakcie różnego rodzaju zabiegów medycznych.

Oddawanie krwi jest świetnym i szybkim sposobem na badanie stanu własnego organizmu. Każdorazowe oddanie krwi wiąże się bowiem z otrzymaniem informacji o ewentualnych przeszkodach w przekazaniu jej biorcy. Otrzymujemy informacje o nieprawidłowym poziomie różnego rodzaju składników krwi. Oddawanie krwi jest również świetnym motywatorem do pozostania w dobrym zdrowiu.

Samo oddawanie krwi dla niektórych może nie być zbyt przyjemne. Z pewnością jednak nie jest bolesne, a trwa zaledwie kilka minut. Cały proces jest też bezpieczny, a ubytek energetyczny jest zrekompensowany. Dawca otrzymuje kilka czekolad, może również skorzystać z darmowej herbaty lub słodzonego napoju.

Przed oddaniem krwi warto przygotować się do tego. Należy wypić kilka szklanek wody i mieć przy sobie przekąskę – po oddaniu krwi warto ją zjeść (lub otrzymana czekoladę), by nie poczuć się słabo.

Warto oddawać osocze

Oprócz krwi warto rozważyć oddanie osocza. Taki proces trwa co prawda znacznie dłużej – kilkadziesiąt minut, nawet do półtorej godziny, jest jednak równie bezbolesny i bezpieczny, co oddanie krwi. Podczas oddawania osocza z pobranej krwi odłączane są tylko potrzebne substancje, cała reszta (np. czerwone krwinki, które dają krwi charakterystyczny kolor) składników wraca do krwioobiegu dawcy. Wielokrotnie powtarzając ten proces dawca widzi, jak jego osocze zapełnia woreczek o objętości kilkuset mililitrów. Osocze ma kolor soku z jabłek i jest nieco mętne. Cały proces może się więc wydawać dość ciekawy.

W ostatnim czasie szczególnie wartościowe jest osocze ozdrowieńców. Posiada przeciwciała przeciwko SARS cov-2 i jest używane w szpitalach przy leczeniu osób chorujących na koronawirusa.