Budżet Obywatelski na 2022 w Zamościu wyłoniony

Budżet Obywatelski w Zamościu rozstrzygnięty. Powstanie m.in. centrum rozrywki

Mieszkańcy Zamościa wybrali siedemnaście projektów. To one zostaną sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.

Budżet Obywatelski – władza w rękach samych mieszkańców

Co roku część budżetu wielu miast mają do dyspozycji mieszkańcom. To tak zwany „Budżet Obywatelski”. Zgodnie z wolą mieszkańców są więc wydawane miejskie pieniądze. Każdy może zgłosić swój projekt, który następnie jest sprawdzany przez urzędników pod kątem formalnym. Następnie wszyscy zainteresowani mogą oddawać swoje głosy – każdy mieszkaniec ma jeden. Najczęściej typowane projekty, które cieszyły się uznaniem wielu mieszkańców, są zatem realizowane. Taki system działa w wielu miastach w całej Polsce, nie inaczej jest w Zamościu.

Niedawno zakończyło się głosowanie. Mieszkańcy Zamościa wybrali szesnaście projektów osiedlowych, które dostaną miejskie pieniądze. W głosowaniu wygrał także jeden projekt ogólnomiejski – duży park rozrywki dostępny dla mieszkańców miasta.

W tegorocznym głosowaniu oddano trzy i pół tysiąca głosów.

Centrum rozrywki + strefa do odpoczynku

Duże centrum rozrywki dla Zamościan wygrało głosowanie na ogólnomiejski projekt. Inwestycja powstanie przy ulicy Królowej Jadwigi. W bezpośrednim sąsiedztwie wykonawca stworzy także składającą się z zieleni strefę relaksu. Tam mieszkańcy Zamościa będą mogli wypocząć i spędzić czas w przyjemnym otoczeniu.

Mniejsze projekty dotyczą mniejszych prac, które przysłużą się mieszkańcom konkretnych dzielnic i osiedli Zamościa. Mieszkańcy zdecydowali się przeznaczyć pieniądze na utworzenie parkingu przy ulicy Peowiaków, remont nawierzchni chodnika i dróżki dla rowerzystów przy ul. Sadowej, przebudowę i remonty kilku ulic.

Przedszkole na osiedlu Słoneczny Stok dostanie nowy zielony taras, a także rozbudowany plac zabaw. Nad rzeką płynącą na Janowicach mieszkańcy przejdą nową kładką pieszą.