Przy jednej ze świdnickich szkół powstanie nowy parking

Długo wyczekiwany parking powstanie przy szkole w Świdniku

Władze zapowiedziały budowę nowych miejsc parkingowych w okolicy jednej ze szkół w Świdniku. Miejsca pozwolą na odprowadzenie dzieci do szkoły lub odebranie ich po zajęciach.

Problem z miejscami przy SP nr 7 w Świdniku

Rodzice odwożący na co dzień dzieci do Szkoły Podstawowej numer 7 od dłuższego czasu narzekali na trudności w zaparkowaniu. W pobliżu szkoły po prostu brakowało odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Teraz ta sytuacja ulegnie znaczącej zmianie in plus – przy szkole powstaną nowe miejsca parkingowe.

Kiss and Ride w miejsce przystanku komunikacji miejskiej

W trakcie remontu przebiegającej w okolicy Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku Alei Armii Krajowej wykonawca zbudował przystanek autobusowy z zatoczką. Okazało się jednak, że nie został wykorzystany przez żadnego z przewoźników i obecnie jest nieużywany.

To tam ma powstać niewielki parking dla rodziców podwożących dzieci pod szkołę. Niewielkie rozmiary parkingu ma zrekompensować sposób jego funkcjonowania – to miejsca parkingowe typu Kiss and Ride.

Czy m jest Kiss and Ride?

To rodzaj parkingu, na którym kierowca może zatrzymać się na krótki moment. Jest to więc idealne rozwiązanie do umożliwienia pasażerom (w tym przypadku uczniom szkoły) bezpieczne opuszczenie pojazdu.

Przeważnie legalny postój nie może w takim miejscu trwać dłużej niż dosłownie chwilę – jedną do dwóch minut. To dostatecznie długo, aby wysiąść z pojazdu, jednocześnie na tyle krótko, by zapewnić dużą przepustowość. Rodzice będą więc kolejno stawać pod świdnicką szkołą, bez konieczności parkowania auta na dłuższy czas.

Podobne rozwiązania stosowane są w całym świecie, a najczęstsze lokalizacje to:

  • szkoły;
  • lotniska;
  • większe przystanki, węzły przesiadkowe;
  • dworce autobusowe , a także kolejowe.

Początkowo parkingi typu Kiss & Ride (K&R) popularne były głównie w Stanach Zjednoczonych, następnie stopniowo podbijały centra dużych, europejskich miast. Obecnie są powszechnie spotykane także w Polsce.