Niemcy znów będą kontrolować na granicy?

Niemcy znów będą kontrolować na granicy z Polską? Powodem kryzys migracyjny

W 2015 roku miał miejsce duży kryzys migracyjny. Wtedy państwa znajdujące się w Strefie Schengen, także Niemcy, rozważały przywrócenie kontroli granicznych. Teraz podobna chęć zaczyna się pojawiać u naszych zachodnich sąsiadów w związku z sytuacją na naszej granicy z Białorusią.

Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej

Od wielu miesięcy jesteśmy świadkami bezprecedensowej sytuacji na wschodzie Polski. Z terenu Białorusi na teren Polski i – zapewne – dalej, wgłąb Unii Europejskiej, przedostać chce się tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu. To obywatele Afganistanu, Syrii, Iraku, Iranu, czy Egiptu. Początkowo informowali, że są uciekinierami z terenów objętych wojną. Po pewnym czasie doszukano się znacznego udziału białoruskich władz w całym zajściu.

Polska Straż Graniczna, wspierana przez wiele innych służb, stale patroluje przygraniczny teren i próbuje powstrzymać niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Jest to jednak bardzo trudne ze względu na niekorzystny teren pasa przygranicznego – często bagnisty i porośnięty gęstym lasem.

Ostatnio polskie władze poinformowały o planach wybudowania na polsko-białoruskiej granicy wysokiego ogrodzenia wyposażonego w nowoczesny sprzęt do monitoringu. Ma to być próba zatrzymania imigrantów przebywających obecnie na terenie Białorusi.

Stan wyjątkowy wprowadzony przez Prezydenta RP niewiele pomógł

Po wielu tygodniach mizernej w skutkach próby powstrzymania imigrantów, Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym. Miało to znacznie usprawnić działanie polskich służb, tak też się stało. Problem nie został jednak w pełni rozwiązany, a cała sytuacja podzieliła Polaków.

Niektórzy z nich chcieliby, aby nielegalni uchodźcy nie byli wpuszczani do Polski z terenu Białorusi. Zdaniem innych trzeba jednak udzielić wszystkim potrzebującym niezbędnej pomocy i próbować stworzyć dla nich specjalne ośrodki, nawet pomimo tego, że Polska nie jest prawdopodobnie ich docelowym celem podróży.

Niemcom nie podoba się ta sytuacja

Dziennik „Bild” poinformował niedawno, że przedstawiciel niemieckiego związku zawodowego policji federalnej chciałby przywrócić kontrole graniczne na granicy z Polską.

Prezes związku poinformował, że na teren Niemiec dociera coraz więcej imigrantów, którym udaje się wcześniej pokonać granicę Polski. O takim rozwiązaniu został poinformowany niemiecki minister spraw wewnętrznych.

Warto dodać, że nie tylko granica Unii Europejskiej z Polską jest miejscem, którędy imigranci ze schodu próbują wejść do krajów zachodniej Europy. Podobna sytuacja ma miejsce na Litwie i Łotwie.