Tragiczny w skutkach pożar domu w Nowym Antoninie

W pożarze drewnianego domu zmarła jedna osoba

W sobotę służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie: pożar w domu w miejscowości Nowy Antonin. Przybyła na miejsce Straż Pożarna nie zdołała pomóc mieszkańcowi domu.

Tragiczny w skutkach pożar w jednym z domów

Nowy Antonin położony jest w gminie Firlej, w powiecie lubartowskim. Dyspozytor z telefonicznej centrali służb ratowniczych otrzymał zgłoszenie przed dziesiątą rano, w sobotę 16 października.

Wysłane na miejsce wozy Straży Pożarnej, a także Policja, dość szybko dotarły na miejsce. Strażacy bez większych problemów ugasili pożar wewnątrz jednego z domów.

Wewnątrz domu ktoś był

W pomieszczeniu, w którym zapaliła się wykładzina, znajdowała się jedna osoba. Nie zdołała opuścić domu na czas, być może straciła przytomność. Mieszkańca drewnianego domu nie udało się uratować – zmarł z powodu zatrucia czadem, pomimo podjętych prób reanimacji.

Dlaczego kontakt z czadem jest tak groźny?

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest duże stężenie tlenku węgla jest bardzo niebezpieczne. Czad po dostaniu się do układu oddechowego wchodzi w reakcję z hemoglobiną znacznie szybciej niż niezbędny dla organizmu tlen. Powoduje to utrudnienie dopływu tlenu do organów ciała człowieka, w tym mózgu.

Przebywanie w takim pomieszczeniu przez dłuższy czas może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne są regularne kontrole kominów, kominków instalacji gazowych i kuchenek na gaz. Zawsze warto także zainstalować w domu lub mieszkaniu urządzenie mierzące skład powietrza. Po wykryciu czadu, odezwie się głośny alarm, który może uratować zdrowie i życie mieszkańców.