Rząd RP chce dodatkowych zabezpieczeń na granicy z Białorusią

Mariusz Kamiński informuje: jest zgoda na budowę zabezpieczenia na granicy

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej wciąż jest trudna do opanowania dla Straży Granicznej i innych służb. Rada Ministrów podjęła właśnie decyzję o budowy zapory wzdłuż granicy.

Minister MSWiA przekazał najnowsze informacje o planach zabezpieczenia graniy

Mariusz Kamiński, który pełni obecnie funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, przekazał tą wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na Twitterze zamieścił bowiem wpis zawierający kilka szczegółów. Zabezpieczenie granicy ma mieć formę zapory wyposażonej w nowoczesne systemy detekcji ruchu oraz monitoringu.

Minister podkreślił także, że zapora ma być solidna i wysoka.

Decyzja o budowie zapory miała zapaść podczas obrad Komisji do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jej przewodniczącym jest Jarosław Kaczyński. Już ponad miesiąc temu, 7 września, prezes PiS informował o planach budowy zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Teraz projekt zdobył akceptację Rady Ministrów.

Trwają prace nad konstrukcja i wykonaniem zabezpieczeni na polsko-białoruskiej granicy

Obecnie trwają konsultacje dotyczące sposobu wykonania zapory oraz wyboru zabezpieczeń elektronicznych. Mowa o systemie wykrywania ruchu oraz nowoczesnego monitoringu.

W badaniach sondażowych nieco ponad połowa Polaków wypowiedziała się pozytywnie na temat budowy zabezpieczenia. Ich zdaniem zapora pozwoli rozwiązać problem, który eskaluje na granicy już od wielu tygodni.

Problematyczna sytuacja na granicy trwa od wielu miesięcy

Sytuacja na granicy Białorusi z krajami Unii Europejskiej (Polską oraz Litwą) jest napięta już od kilku miesięcy. Szczególnie w wakacje można było zaobserwować zwiększającą się z tygodnia na tydzień liczbę prób przekroczenia granicy z Polską.

Straż Graniczna informowała bowiem o kilkudziesięciu takich przypadkach każdego dnia. Mimo wprowadzenia przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, stanu wyjątkowego i wsparcia dodatkowych służb mundurowych kwestia napływu imigrantów pozostaje nierozwiązana.

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej podzieliła Polaków. Niektórzy z nich uważają, że za wszelką cenę należy chronić granicy i nie wpuszczać na terytorium Polski i UE nielegalnych imigrantów. Wiele osób jest jednak zdania, że polskie władze powinny w większym stopniu udzielać wsparcia uchodźcom. Rozwiązaniem miałoby być np. utworzenie ośrodka dla uchodźców. W przyszłości przekonamy się, czy budowa wysokiej zapory spowoduje rozwiązanie problemu migracyjnego.