Wczoraj zakończyło się głosowanie na Budżet Obywatelski Świdnika

Świdnik: znamy projekty, które zostaną sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

Poznaliśmy listę projektów, na które mieszkańcy Świdnika oddali najwięcej głosów. Mieszkańcy rozdysponowali milion złotych na siedemnaście projektów z miejskiej kasy.

Budżet Obywatelski 2021 w Świdniku

Co rok mieszkańcy mogą zdecydować, na co zostanie przeznaczona część miejskich pieniędzy. To tak zwany budżet obywatelski. Oddanie głosu samym mieszkańcom jest chętnie praktykowane w wielu miastach w całej Polsce. Dzięki takiej możliwości lokalna społeczność może przeprowadzić niezbędne prace modernizacyjne i remontowe w swojej okolicy. To też sposób na finansowanie ciekawych inicjatyw.

Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego w całej Polsce, a także w Świdniku, zostało wybudowanych wiele placów zabaw, miejsc spotkań lokalnych społeczności, odrestaurowywane są zabytki i powstaje infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Zasada funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego jest prosta i opiera się o demokratyczne zasady. Każdy ma prawo zaproponować swój projekt i przedstawić go mieszkańcom miasta. Taki wniosek jest sprawdzany pod kątem formalnym przez urzędników. Następnie mieszkańcy mają określony czas na oddanie swojego głosu na wybrane projekty. Po podliczeniu głosów zwycięskie projekty otrzymują finansowanie i przechodzą do etapu realizacji.

Projekty, które wybrali mieszkańcy Świdnika w 2021 roku

Do głosowania na projekty realizowane w przyszłym roku dopuszczono 31 projektów. Odpowiednią liczbę głosów mieszkańców zdobyło siedemnaście z nich. To te projekty otrzymają więc wsparcie finansowe z Budżetu Obywatelskiego.

Za pięćdziesiąt tysięcy złotych wykonawcy zakupią i zamontują w mieście specjalne kosze na śmieci. Tam właściciele psów mogą wrzucić woreczki z nieczystościami.

Ponad sto tysięcy złotych, w ramach kilku projektów, zostanie przeznaczone na zajęcia dla dzieci i rodzin. To akcja w ramach wyrównania szans mieszkańców Świdnika.

Już wkrótce dzieci czeka białe szaleństwo za ponad 42 tysiące złotych. Przeznaczeniem tych środków ma być bowiem organizacja ferii zimowych dla dzieci ze Świdnika.

Siedemdziesiąt tysięcy złotych mieszkańcy Świdnika chcieliby przeznaczyć na schroniska dla zwierząt. Sterylizacja, kastracja, a także zakup chipów, które będą mieć zwierzaki – na to schronisko wyda środki..

Także 70 tysięcy złotych mieszkańcy przeznaczyli na „deszczowe ogrody”. To tereny zielone, które mają więc pomagać w dobrym gospodarowaniu wodą w okolicy.

Głosujący na projekty w ramach BO2021 Świdniczanie wybrali też projekty dotyczące organizacji turniejów piłkarskich.