Przygotowanie samochodu do niskich temperatur w kilku krokach

Pierwsze przymrozki na Lubelszczyźnie. Co kierowcy mogą zrobić, aby walczyć z niskimi temperaturami?

Obniżająca się wraz z przyjściem jesieni temperatura sprawia, że kierowcy powinni pomyśleć o przygotowaniu swoich pojazdów do zimy. Jakie działania należy wykonać, aby mróz i śnieg nie zaskoczyły kierowców?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zimą szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo poruszania się naszym pojazdem. Ma na nie wpływ kilka czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest stan i rodzaj opon założonych na koła samochodu.

W zimie z oczywistych względów najlepiej jeździć na oponach zimowych. Są wytworzone z dość miękkiej (w stosunku do letnich) mieszanki gumy i mają odpowiedni, przyczepny bieżnik. Stosowanie opon zimowych w znacznym stopniu poprawia trakcję pojazdu oraz skraca jego drogę hamowania. To kluczowe parametry przy poruszaniu się na drogach publicznych, szczególnie w złych warunkach.

Rozwiązaniem dla kierowców, którzy rzadko wyruszają poza miasto i są w stanie pozostawić auto na parkingu w czasie największych mrozów i oblodzenia jezdni, są opony całoroczne. To kompromis pomiędzy oponami letnimi, a „zimówkami”. Nie są aż tak dobre w mroźne dni, jak opony zimowe, pozwalają jednak na zachowanie odpowiednich właściwości przez większość roku.

Zimą warto zadbać o dobrą widoczność

Na dobrą widoczność podczas coraz mniej słonecznych dni największy wpływ ma zastosowane w samochodzie oświetlenie. Warto zaopatrzyć się w dobre żarówki ,a także sprawdzić, czy wszystkie są sprawne.

Dobra widoczność to też niezaparowane szyby wewnątrz samochodu. Powodem złej przejrzystości może być niesprawny układ wentylacji i klimatyzacji lub zbyt duża wilgotność wewnątrz auta. W celu przywrócenia dobrych właściwości tych pierwszych należy udać się do mechanika. Z wilgotnością w kabinie można sobie poradzić stosując jeden z domowych sposobów. Można użyć skarpetki wypełnionej ziarnami ryżu – świetnie pochłania wilgoć! Czasami wystarczy w słoneczny dzień zostawić na pewien czas otworzone dni samochodu.

Zamrożone szyby

Dni i noce z niskimi temperaturami oznaczają konieczność codziennego używania skrobaczek do szyb. Jest jednak kilka sposobów, aby znacznie przyspieszyć ten proces. Szyby najbardziej zamarzają, kiedy panuje duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu a otoczeniem. Warto więc nie pozostawiać na noc samochodu z nagrzaną kabiną. Lepszym rozwiązaniem jest przewietrzenie wnętrza i wyrównanie temperatur – poranne oczyszczenie szyb ze szronu będzie znacznie prostsze.

Warto zaopatrzyć się w specjalny środek do odmrażania szyb. Spryskanie ich i pozostawienie na chwilę powoduje, że oczyszczenie szyby będzie znacznie prostsze.

Zimowe płyny w samochodzie

Aby nie doprowadzić do zniszczenia układu spryskiwaczy szyb samochodu oraz zachować jego pełną sprawność, należy w zimie używać specjalnego płynu. Zimowy płyn do spryskiwaczy nie zamarza nawet w niskich temperaturach.

Jeżeli nasz samochód posiada zamek otwierany za pomocą kluczyka, warto mieć w zapasie specjalny odmrażacz do zamków. Uwaga – nie zostawiajmy go w samochodzie!

Przed zimą warto skontrolować także stan akumulatora. Najniższe temperatury mogą bowiem oznaczać kłopoty z porannym rozruchem, a słaby akumulator wyczerpie się do zera nie pozwalając na uruchomienie samochodu.