Legendarny wokalista pochodzi z Lublina. Poznaj Krzysztofa Cugowskiego

Znani mieszkańcy Lublina: Krzysztof Cugowski

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce należy do Krzysztofa Cugowskiego. Nie każdy wie, że wieloletni wokalista zespołu Budka Suflera urodził się w Lublinie.

Mógł zostać bokserem

Krzysztof Cugowski za młodu dbał o swoją sylwetkę oraz tężyznę fizyczną. Przez pewien czas trenował nawet boks. Pierwsze szlify muzyczne zdobywał w do dziś istniejącej Państwowej Szkole Muzycznej w Lublinie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 1 zdecydował się pójść na studia prawnicze na UMCS w Lublinie. Nigdy jednak nie udało mu się zdobyć dyplomu na tym kierunku.

Początki kariery w zespole rockowym miały miejsce już w 1969 roku. Niedługo później, wraz z wieloletnim kompozytorem i twórcą piosenek, Romualdem Lipko, stworzył Budkę Suflera. To ze śpiewania w tej kapeli jest do dziś najbardziej znany.

Wokalista roku 1975

W plebiscycie czasopisma „Non Stop” został laureatem II miejsca w kategorii „wokalista roku”. Już w 1975 roku doceniono więc jego świetny głos o charakterystycznej barwie.

Dwa lata później Krzysztof Cugowski opuścił Budkę Suflera. Wrócił do niej po siedmiu latach.

Solowa pływa, na której Krzysztof Cugowski zaśpiewał przeboje znane z Polski i ze świata, została wydana w 2001 roku. Wokalista Budki Suflera wziął też udział w wielu nagraniach, a jego głos można usłyszeć na płytach czołowych polskich artystów (m.in. Lidia Staniszewsk,a Grażyna łŁobaszewska, Natasza Urbańska).

Koniec pewnej epoki w polskiej muzyce rozrywkowej

W 2014 roku zespół ogłosił, że wraz z końcem roku zakończy swoją wieloletnią działalność. Ponad 40 lat na scenie dało fanom wiele hitowych utworów, które do dziś można codziennie usłyszeć w rozgłośniach radiowych. Do najbardziej lubianych należą:

  • Jolka, Jolka, pamiętasz
  • Takie tango
  • Bal wszystkich świętych
  • Jest taki samotny dom

W 2014 roku Krzysztof Cugowski stworzył wraz ze swoimi synami (Piotrem i Wojciechem) zespół Cugowscy. W późniejszym czasie synowie Krzysztofa występowali już bez ojca, jako „Bracia”.

Działalność polityczna Krzysztofa Cugowskiego nie była tak obfita w sukcesy, jak ta muzyczna. W 2005 dostał mandat senatora, popierał w tamtym czasie Lecha Kaczyńskiego. W późniejszym czasie nie udało m się ponownie dostać do Sejmu lub Senatu, porzucił więc polityke.

Jeden z ulubionych wokalistów Polaków

Krzysztof Cugowski bez wątpienia jest jednym z najbardziej popularnych wokalistów w Polsce. Płyty z jego udziałem, w szczególności nagrane przez jego zespół – Budkę Suflera – cieszyły się niesłabnącą popularnością.

Jeszcze przed 1989 rokiem Cugowskiemu oraz zespołowi Budka Suflera udało się wyjechać do Stanów Zjednoczonych i tam koncertować. Muzycy występowali głównie dla tamtejszej polonii.

Budka Suflera wraz z Krzysztofem Cugowskim wystąpiła także na Przystanku Woodstock w 2014 roku. Ten koncert, który na żywo obejrzało ponad sto tysięcy fanów, był dowodem na to, że ten legendarny zespół cieszy się powodzeniem także wśród publiczności należącej do młodego pokolenia. Zgromadzeni pod sceną fani śpiewali z artystami piosenki, znając większość tekstów odgrywanych piosenek Budki.