Sztuczna inteligencja pomoże w zarządzaniu komunikacjamiejską

„AI Travel” – badania mobilności w mieście

Urząd Miasta w Lublinie uczestniczy w międzynarodowym projekcie „AI Travel”, który ma na celu wsparcie m.in. transportu w mieście. We wdrożeniu usprawnień pomoże sztuczna inteligencja!

Lublin przoduje w nowoczesnych technologiach w zakresie komunikacji miejskiej

Już od kilku lat lubelscy urzędnicy starają się wprowadzić transport w mieście na wyższy poziom. Kolejne inwestycje i świetne pomysły sprawiają, że obecnie podróżowanie transportem zbiorowym po stolicy Lubelszczyzny jest szybkie i przyjemne. Nowoczesne rozwiązania, które zastosowano w miejskim transporcie zbiorowym mogą być przykładem dla innych miast.

Już od kilku lat stopniowo modernizowana jest na przykład flota pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Wiele z nich stanowią ekologiczne i tanie w eksploatacji trolejbusy. Niektóre autobusy komunikacji miejskiej w mieście są zasilane w sposób hybrydowy. Ostatnio ZTM w Lublinie wprowadził do użytku autobusy elektryczne. Plan zakłada zakup kolejnych i pełną elektryfikację miejskiego taboru. Miejscy urzędnicy wspominają też o planach związanych z autobusami elektrycznymi zasilanymi wodorem, obecnie jednak ta technologia nie jest jeszcze dostępna na szerszą skalę.

„AI Travel” – inteligentne planowanie podróży po mieście

Nowy projekt zakłada stworzenie aplikacji mobilnej, którą pasażerowie będą mogli pobrać za darmo. Wykorzystując zaawansowane algorytmy i uczącą się sztuczną inteligencję, aplikacja wskaże najlepszą formę transportu. Użytkownik będzie musiał podać miejsce docelowe, a resztę zrobi za niego więc wirtualny asystent.

Nie wiemy, kiedy to pilotażowe rozwiązanie pojawi się w Lublinie. Obecnie mają się bowiem rozpocząć prace badawcze. Wśród pasażerów i mieszkańców miasta ma także zostać przeprowadzona ankieta, która pozwoli na poznanie ich oczekiwań i pomysłów.

Prace funkcjonują w ramach projektu „Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, badający doświadczenia użytkowników o tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności”