Nowa procedura wnioskowania o dowód osobisty

Sprawy związane z dowodami osobistymi w piątek załatwisz tylko do 12:00.

W związku z dostosowaniem rozwiązań technicznych do nowych wymogów, lubelski Urząd Miasta ograniczy częściowo godziny pracy. W piątek, 5 listopada wszelkie sprawy związane z dowodami osobistymi można więc załatwić tylko do godziny 12:00.

Nowe dowody osobiste od 7 listopada

Już od przyszłego poniedziałku nowo wydawane dokumenty będą posiadały dodatkową cechę biometryczną. Obecnie jest nią jedynie zdjęcie właściciela dowodu osobistego, w przyszłości dodatkową cechą stanie się odcisk palca.

Nowe dowody zakodują odcisk palca posiadacza w warstwie elektronicznej. Na pierwszy rzut oka jednak także pojawią się pewne zmiany wizualne. Dokumenty będą posiadały graficznie zapisany podpis właściciela, a także nieco inną formę przedstawienia flagi państwa. Zostanie ona umieszczona na tle flagi unijnej.

Wnioski o dowód można składać tylko osobiście.

W związku ze zmianami w dowodach osobistych, od 27 lipca nie ma możliwości wnioskowania o wydanie dokumentu w formie elektronicznej. Urzędnicy przyjmują wnioski wyłącznie w budynkach Urzędu Miasta, z pewnymi wyjątkami (np. choroba).

Złożenie wniosku o nowy rodzaj dowodu osobistego także nie będzie już możliwe w formie online – niezbędne jest bowiem pozostawienie odcisków palców. Tu wyjątkiem będą nieletni do 12 roku życia – nie będą musieli zostawić swoich odcisków palców. O dowód dla dziecka przed 12 rokiem życia można więc będzie wnioskować przez Internet.

Zmiany w UM w Lublinie i ograniczony czas pracy w piątek 5 listopada

W związku ze zmianami także Urząd Miejski w Lublinie musi wprowadzić nowe rozwiązania technologiczne oraz zainstalować pewne urządzenia. Z tego powodu mieszkańcy miasta, którzy chcieliby załatwić w piątek 5 listopada sprawę związaną właśnie z tym dokumentem, muszą udać się do Urzędu Miasta przed 12:00.