Od jutra studenci KUL zostają w domu - nauka zdalna dla wszystkich

Lubelski uniwersytet zdecydował się zawiesić stacjonarne zajęcia

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo studentów oraz kadry KUL-u, władze uczelni zdecydowały się na zawieszenie stacjonarnych zajęć, o czym poinformowała Monika Stojowska – rzecznik lubelskiej uczelni.

Studenci KUL-u przeszli na tryb zdalny

Ze względu na coraz większą liczbę przypadków koronawirusa, studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będą uczyć się zdalnie – przez Internet. W Lublinie i okolicy bardzo szybko wzrastała liczba nowych zakażeń COVID-19, przez co w dniach 3-12 listopada zajęcia będą poprowadzone wyłącznie w formie zdalnej.

Władze uczelni wybrały taki termin między innymi ze względu na obchody Dnia Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości (11 listopada). Wtedy- jak można wnioskować z sytuacji w poprzednich latach) liczba zakażeń może jeszcze wzrosnąć.

Minister Edukacji Narodowej nie popiera tej formy nauki, ale poprowadzi zajęcia zdalnie

Stojący na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek już wielokrotnie wypowiadał się na temat nauki zdalnej i hybrydowej. Nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania ze względu na wiele jego minusów. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poprowadzi jednak w tej formie zajęcia i nie przeciwstawia się decyzji uczelni.

Zdaniem Przemysława Czarnka w trakcie nauki bardzo istotny jest bezpośredni kontakt wykładowcy ze studentami lub uczniami. Także integracja samej grupy podczas spotkań na żywo jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i przyswajania wiedzy. Jeszcze na początku roku szkolnego Minister Edukacji Narodowej zapewniał, że jego celem jest nieprzerwana nauka stacjonarna. W szkołach i na uczelniach uczniowie i studenci mieli przez cały okres trwania roku szkolnego uczestniczyć w normalnych zajęciach.

Jakie zajęcia na KUL-u prowadzi Przemysław Czarnek?

Prof. Przemysław Czarnek, piastujący obecnie urząd szefa MEN-u prowadzi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zajęcia w poniedziałki. W ich skład wchodzą wykłady z prawa konstytucyjnego oraz seminarium pod tytułem „Konstytucyjny ustrój administracji publicznej”. Profesor Czarnej prowadzi także konsultacje dla swoich studentó.

Teraz, mimo że jest przeciwnikiem nauki zdalnej, będzie musiał zasiąść przed monitorem i przez Internet poprowadzić swoje zajęcia.

Nie wiadomo, czy po 12 listopada studenci wrócą do budynków KUL-u

Sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym w regionie Lubelszczyzny jest dynamiczna. Ciężko dziś stwierdzić, czy po 12-tym listopada uczniowie wrócą do sal uniwersyteckich. Kolejny dzień zajęć wypada na 15-go listopada, władze uczelni z pewnością rozważą powrót studentów do stacjonarnych zajęć. Warto jednak śledzik strony internetowe KUL-u, aby mieć najświeższe informacje.