Coraz większy problem na granicy

W nocy kamienie poleciały w kierunku samochodów służb. Destabilizacja polskiej granicy?

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią trwa od dawna. Teraz wygląda na to, że nadchodzi kulminacyjny moment działań na granicy. Ze stolicy Białorusi pod granicę przybyła bowiem kolumna licząca tysiące uchodźców chcących dostać się na teren Polski.

Białorusie służby przerzucają uchodźców na granicę z Polską?

Dwa, trzy dni temu pojawiły się pierwsze pogłoski o tym, że z ulic Mińska zupełnie zniknęli uchodźcy, przebywający tam od dłuższego czasu. Wiadomości te potwierdziły się, a media pokazały liczne zdjęcia i nagrania wideo obrazujące kolumnę imigrantów zmierzających w stronę Polski, podążającą wzdłuż autostrady, a także lokalnymi drogami. Asystowali im białoruscy żołnierze i przedstawiciele innych służb, co może wskazywać na to, że jest to zorganizowana akcja.

Plan Białorusinów być może zakłada przerzucenie na granicę z Unią Europejską jak największej liczby osób z Bliskiego Wschodu. Może to oznaczać zmasowaną akcję. Według doniesień medialnych większość członków kolumny stanowią Kurdowie.

Poprzedniej nocy imigranci rzucali kamieniami przez granicę

Kilkanaście godzin temu kolumna licząca kilka tysięcy imigrantów dotarła w okolice polskiej granicy. Niestety, w nocy doszło do kilku nieprzyjemnych incydentów z ich udziałem. Polska Straż Graniczna poinformowała na przykład o rzucaniu kamieniami w stronę polskich samochodów służbowych.

Obóz uchodźców jest widoczny z polskiej strony i został zaprezentowany przez Policję z Podlasia. Na jednym z filmów wideo w mediach społecznościowych widać szczegóły. Nagranie wykonane z poziomu pokładu helikoptera pokazuje setki osób, a także liczne polskie służby po polskiej stronie granicy. W sieci pojawiły się też nagrania ze strony białoruskiej.