Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie – czy wiesz, że…?

Lubelski Zamek jest jednym z najwspanialszych zabytków nie tylko stolicy województwa lubelskiego, ale także całego regionu. Zobacz kilka informacji o tej wspaniałej budowli.

Zamek na wzgórzu – bardzo dobra lokalizacja

Położenie Zamku Lubelskiego jest dość typowe dla podobnych budynków. Władze miasta i jego mieszkańcy zdecydowały się, że zostanie on wybudowany na wzgórzu. Obecnie jest nazywane Wzgórzem Zamkowym.

Architektura Zamku łączy w sobie wiele stylów i nawiązania do różnych okresów historycznych. Powodem jest długi czas budowy Zamku w Lublinie, a także jego liczne przebudowy. Początki sięgają jeszcze XII wieku.

Jednym z najstarszych fragmentów budynku jest romańska baszta (wieża zamkowa) pochodząca z XIII wieku. Wieża ma piętnaście metrów wysokości i jest jednym z najbardziej charakterystycznych widoków z Lublina. Na jej trzech piętrach między siedemnastym, a dziewiętnastym wiekiem znajdowało się więzienie.

Czternastowieczna Kaplica Zamkowa gościła Kazimierza Wielkiego

Za czasów panowania Króla Polski Kazimierza Wielkiego w kraju powstało wiele solidnych, murowanych zabudowań. Stąd wzięło się określenie tego jednego z najwybitniejszych polskich władców. „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. To właśnie w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego na lubelskim Zamku powstała wspaniała Kaplica Trójcy Świętej. Freski pochodzące z 1418 roku, które zostały namalowane na ścianach Kaplicy Zamkowej na zamówienie kolejnego wielkiego władcy Polski – Władysława Jagiełły są dodatkową atrakcją Kaplicy.

Tysiące turystów każdego roku odwiedza Zamek w Lublinie. Przyciąga ich długa i ciekawa historia Zamku, a także jego niecodzienna architektura, łącząca design różnych epok.

Dziś w Zamku znajduje się Muzeum

Obecnie wewnątrz Zamku usytuowano Muzeum Historii Miasta Lublin. Warto odwiedzić to miejsce, jest to bowiem największe tego typu miejsce w mieście. Dorośli, a także dzieci spędzą tu w ciekawy sposób czas, a miłośnicy historii z pewnością będą tu powracali.

Jeżeli podobają Ci się ciekawostki o zamkach, zobacz kilka z nich dotyczących Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.