Zmiany na polskich mapach - 100 miejscowości znika

1 stycznia na Lubelszczyźnie powstanie nowe miasto!

Jak w każdym roku, pierwszy dzień stycznia oznacza wejście w życie wielu przepisów. W 2022 roku w województwie lubelskim pojawi się więc…. nowe miasto! Nie zostanie jednak wybudowane „od zera”.

Kilkanaście zmian statusów i nazw miejscowości na Lubelszczyźnie

Każdy nowy rok wiąże się z wieloma zmianami. Nie inaczej jest tym razem. Do ciekawej sytuacji dochodzi w przypadku wsi Izbica. Za kilka dni stanie się bowiem miastem! Izbica uzyska prawa miejskie kolejny raz. W drugiej połowie XVIII wieku Izbica posiadała status miasta. Otrzymała go w 1750 roku, ale nieco ponad 100 lat później (1869) carskie władze zdegradowały miejscowość. Był do skutek licznych represji, które miały miejsce po powstaniu styczniowym.

Powierzchnia Izbicy wynosi około 950 hektarów. Miasto posiada wiele walorów historycznych i kulturalnych. Mieszkańcy tworzą zgraną społeczność, gdzie przeprowadzane jest wiele inicjatyw. Wszystko to złożyło się w całość, a Izbica odzyska prawa miejskie po nieco ponad 150 latach funkcjonowaniu jako wieś.

W podobnej sytuacji jest wiele innych miejscowości w Polsce. Ujazd walczy o odzyskanie praw miejskich od wielu lat. Izbica może być pozytywnym przykładem zasadności walki o swoją samorządność.

Miejscowość znajdzie się w innej gminie

Wieś Jagodne znajduje się dziś w gminie Sawin w powiecie chełmskim. Od nowego roku wejdzie jednak w skład gminy Chełm. Tym samym jej powierzchnia wzrośnie o ponad 250 hektarów. Spowoduje to spadek powierzchni gminy Sawin.

Powodem są rzekome zaniedbania gminnych władz. Sami mieszkańcy wnioskowali o zmianę przynależności samorządowej. Liczą, że od 2022 roku w ich miejscowości pojawi się więcej inwestycji, a władze przychylniej spojrzą na problemy mieszkańców Jagodnych.

Osada Kozi Las znika z mapy

W całej Polsce z mapy znika około 100 nazw miejscowości, głównie wsi i osad. W województwie lubelskim taka sytuacja ma miejsce w przypadku Koziego Lasu. Osada znajduje się dziś w trójkącie między Lublinem, Lubartowem i Pułtuskiem. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się niewielkie wsie Choszczów oraz Dębia. Kozi Las należy do Gminy Kurów. W ostatnich dniach (8 grudnia 2021 roku) gminni urzędnicy podpisali uchwałę, która spowoduje zniknięcie nazwy Kozi Las. Miejscowość utraciła swój charakter, nikt jej nie zamieszkuje, nie dotyczą jej też żadne akty prawne.