Nowy fotoradar zwiększy bezpieczeństwo na al. Solidarności

Fotoradar, który naprawdę był potrzebny

W Lublinie drogowcy ustawili kolejny fotoradar. To urządzenie, które zwykle nie jest lubiane przez kierowców, czasami lokalizacja budzi wątpliwości. Tym razem jest jednak inaczej – fotoradar był tu bardzo potrzebny.

Co to jest fotoradar?

Fotoradary to urządzenia służące do pomiaru prędkości jazdy samochodu poruszającego się daną drogą. Pojazdy, które przekraczają prędkość są fotografowane, a takie dane trafiają do Policji (Drogówki). Takie zdjęcie wraz z danymi z fotoradaru (prędkość, data, miejsce zrobienia zdjęcia) są podstawą do wystawienia mandatu.

W teorii fotoradary mają zmuszać kierowców do trzymania się przepisów i nieprzekraczania prędkości w szczególnie niebezpiecznych miejscach. Często kierowcy narzekają jednak na to, że stoją w niewłaściwych miejscach, jak „długa, pusta, szeroka ulica”.

Akcja stawiania kolejnych fotoradarów w całym kraju

W ostatnich miesiącach nowe fotoradary pojawiają się w kolejnych miejscach w całej Polsce. To zaplanowana akcja, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

W ramach tego przedsięwzięcia także do Lublina trafi fotoradar. Co ciekawe, już kiedyś takie urządzenie stało w tym miejscu i bardzo dobrze spełniało swoją rolę.

Fotoradar w Lublinie przy alei Solidarności

Pewien odcinek alei Solidarności w Lublinie jest właśnie jednym z miejsc, gdzie fotoradar bardzo by się przydał. W końcu zostanie tu postawiony, prace już ruszyły. Mowa o odcinku alei pomiędzy wiaduktem Poniatowskiego, a Rondem Kuklińskiego. Tam takie urządzenie jest bowiem szczególnie przydatne.

Znajdujący się tam łuk jezdni sprawiał, że po wjechaniu w niego ze zbyt dużą prędkością, niektórzy kierowcy wypadali z drogi. To nie koniec problemów – w tamtym miejscu wyjechanie na pobocze oznaczało wylądowanie w rzece. Ponadto często dochodziło tam do uszkodzenia latarni, które oświetlają ulicę.

Mamy nadzieję, że nowy fotoradar poprawi bezpieczeństwo w tamtym miejscu. Podobny ruch zastosowano także w innym mieście. W Bytomiu również zdecydowano się na ustawienie fotoradaru w tym samym miejscu, gdzie pomagał w przeszłości.