Dziura budżetowa zostanie załatana obligacjami?

Lublin zmuszony do emisji obligacji? W kasie brakuje kilkudziesięciu milionów!

Przyszłoroczny budżet stolicy województwa lubelskiego może się „nie spinać”. Wpływy budżetowe są niższe od zakładanych, przez co w miejskiej kasie brakuje środków na zaplanowane wydatki. Mowa o nawet stu milionach złotych. Miasto ma jednak pomysł na załatanie tej dziury. Braki w budżecie Lublina mogą być spowodowane w pewnym stopniu pandemią.

Dlaczego Lublin notuje niższe wpływy do miejskiego budżetu?

Z informacji, które pochodzą od przedstawicieli Urzędu Miasta w Lublinie, jest kilka powodów niższych wpływów budżetowych. Jednym z nich jest mniejsza od zakładanej liczba sprzedanych biletów komunikacji miejskiej. Może być to spowodowane pracą zdalną, którą obecnie wykonuje wiele osób, a także okresowo zamkniętymi szkołami i uczelniami wyższymi. Przebywając w dużej mierze w domu, część osób nie decyduje się bowiem na wykupienie biletów okresowych. W ostatnim czasie można odnotować także spory wzrost liczby rowerzystów na drogach całej Polski. Być może przesiadka z komunikacji miejskiej na dwa kółka także wpłynęła na zmniejszone wpływy.

Kolejny, problemem jest niższa, od zakładanej suma pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży działek.

Problemy pojawiły się też przy budowie jednej z największych inwestycji miejskich w ostatnich latach. Dworzec Metropolitalny będzie bowiem kosztował znacznie więcej, niż początkowo zakładano. Mają na to wpływ między innymi materiały budowlane, które w ostatnim czasie znacznie podrożały. Nie obyło się także bez kłopotów, które wyszły na jaw dopiero w trakcie budowy.

Krzysztof Żuk proponuje rozwiązanie – obligacje

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, proponuje kolejną emisję obligacji. Tym razem chodzi o kwotę około 100 milionów złotych. Wstępne założenia mówią o możliwości wykupu tych obligacji w latach 2027-2036. Jest to pewnego rodzaju kredyt zaciągnięty u inwestorów i mieszkańców. Uzyskane w ten sposób środki pomogłyby rozwiązać dzisiejsze kłopoty finansowe. Problem wróci jednak w przyszłości -tonie jest więc rozwiązanie bez wad.

Plan Prezydenta Lublina wejdzie w życie, jeżeli zgodzą się na to miejscy radni.

Nie tylko Lublin może mieć problemy z realizacją budżetu. Zobacz informacje o budżecie innego miasta, Koszalina.

Czym jest budżet miasta?

Budżet miasta radni ustalają na każdy rok. Zakłada pewne przychody i wydatki, które po uwzględnieniu dodatkowych funduszy (np. środki unijne lub pieniądze z budżetu państwa) powinny się zrównoważyć. Najlepsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy budżet zakłada pewne oszczędności – środki, które pozostaną na koniec roku i można przenieść je na kolejny rok lub zainwestować. W polskich realiach przeważnie spotykana jest jednak odwrotna sytuacja. Miasta regularnie zadłużają się, aby pokryć rosnące wydatki i realizować swoje plany. Trzeba jednak pamiętać, że tylko dzięki przeznaczeniu odpowiedniej ilości środków na inwestycje lub wsparcie przedsiębiorczości mieszkańców, miasta mogą się rozwijać. Obecne braku w budżecie Lublina być może zostały spowodowane pandemią i związanymi z nią wydatkami.