Dokument "anty-LGBT" wciąż obowiązuje w województwie lubelskim

Komisja Europejska nie cofnie środków unijnych. Spór o LGBT zażegnany?

Ponad 25 milionów złotych jednak zasili budżet województwa lubelskiego. Środki, które miały trafić do regionu, nie zostaną jednak wstrzymane.

Program REACT EU – 26 milionów dla województwa lubelskiego

Jak twierdzą osoby dobrze zorientowane w unijnej polityce, środki nie zostaną jednak wstrzymane. 26 milionów dla województwa lubelskiego nie jest już zagrożone. Przypomnijmy całą sprawę. Postępowanie Komisji Europejskiej dotyczyło „stanowiska w sprawie LGBT”.

Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości, którzy w sejmiku stanowią większość, wprowadzili kontrowersyjne stanowisko. Zdaniem KE takie przepisy są dyskryminacją i naruszają unijne regulacje. Właśnie to miało być powodem wstrzymania środków unijnych dla regionu.

Przepychanka między sejmikiem a KE trwała niemal 3 lata

Przedstawiciele polskich władz (kilka sejmików wojewódzkich) twierdziło, że przepisy nie naruszają żadnych regulacji unijnych. Samorząd zdecydował się jednak zmienić swoje stanowisko. Dzięki temu Komisja Europejska zaakceptowała przyznanie środków unijnych. Mowa o kwocie nawet 26 milionów euro, które trafią do dyspozycji województwa lubelskiego.

Marszałek sejmiku województwa lubelskiego, Jarosław Stawarski, mówi że to ważne wsparcie dla budżetu. Wkrótce Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości ogłosi konkurs. W nim przedsiębiorcy z regionu będą mogli ubiegać się o uzyskanie dodatkowego finansowania. Na ten cel przeznaczone będzie ponad 20 milionów euro..

Kolejne pięć milionów euro przeznaczono natomiast na poprawę usług medycznych świadczonych w regionie.

Zobacz także artykuł: szopka związana z ustawą anty-LGBT trwa