gaz w domu

Wybuch butli gazowej w sylwestrową noc

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia przyniosła złą wiadomość. W jednym z domów mieszkań doszło bowiem do wybuchu butli z gazem. Dwie osoby są poszkodowane.

Wybuch butli w Lublinie

Wybuch butli w Lublinie miał miejsce w sylwestrową noc. Zawiadomione służby szybko dotarły na miejsce, wybuch gazu jest zawsze poważnie traktowany. Na miejscu zjawiła się Straż Pożarna, Policja oraz ratownicy medyczni. Udzielili pomocy 53-letniej kobiecie i 67-letniemu mężczyźni, którzy zostali ranni na skutek wybuchu.

W związku z poparzeniami ciała, kobiet trafiła do szpitala w Łęcznej, gdzie otrzymała niezbędną pomoc. Wypadek miał miejsce w najbliższej okolicy ulicy Łęczyńskiej w Lublinie.

Co było przyczyną wybuchu butli z gazem?

Do dziś nie wiemy, dlaczego doszło do niekontrolowanego wybuchu butli gazowej. Policja prowadzi w tym zakresie postępowanie, które ma na celu ustalenie przyczyn wypadku. Wiele osób wykorzystuje butle z gazem do ogrzewania lub jako zasilanie dla kuchenki elektrycznej. Warto zawsze zwracać uwagę na bezpieczne korzystanie z butli gazowej.

Dość często dochodzą do nas informacje o wybuchu gazu.

Jest kilka sposobów na to, by bezpiecznie korzystać z butli z gazem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się poproszenie dostawcy butli o zainstalowanie jej w naszym domu (podłączenie do urządzenia, np. kuchenki). Warto regularnie przeprowadzać kontrole szczelności instalacji. Musi to robić osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Butla musi mieć termiczną koszulkę – to znak, że jest bezpieczna. Niezależnie od tego, czy przyjmujemy nową butlę, czy butlę od dystrybutora, nie bierzmy jej, gdy zabezpieczenie jest naduszone.

Jak sprawdzić, czy instalacja gazowa jest szczelna?

Domowy test szczelności może wykonać każdy posiadacz butli z gazem. Wystarczy spryskać butlę, przyłącza lub elementy instalacji mieszaniną wody z mydłem. Jeżeli w niektórych miejscach pojawią się bąbelki – może to oznaczać nieszczelność. Powstrzymajmy się wtedy od korzystania z instalacji, a także zawiadommy odpowiednich specjalistów.