Lubelskie najlepszym województwem pod kątem montażu fotowoltaiki – o jej opłacalności i możliwościach

Panele fotowoltaiczne to instalacje służące pozyskiwaniu energii elektrycznej. Ich montaż radykalnie obniża rachunki za prąd, równocześnie nie wywołując negatywnego wpływu na środowisko, dzięki w pełni ekologicznej technologii przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Warto przy tym wspomnieć, że żaden komponent paneli fotowoltaicznych nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla ani szkodliwych gazów. Dodatkowo, bez względu na rodzaj paneli, ich działanie jest praktycznie takie same. Polega ono na wzbudzeniu elektronów przez promienie słoneczne, padające na instalację. W ten sposób wchodzą one na wyższy poziom energetyczny, co prowadzi do wytworzenia napięcia elektrycznego i prądu stałego. Następnie inwerter znajdujący się w instalacji zmienia prąd stały na zmienny, który spotkać możemy w naszych gniazdkach elektrycznych.

Lokalna firma fotowoltaiczna w Twojej miejscowości

Decydując się na montaż fotowoltaiki, często nie zdajemy sobie sprawy, że w bliskiej okolicy od miejsca naszego zamieszkania możemy znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się instalacja tego typu systemów. Poszukując specjalisty do wykonania fotowoltaiki, warto przejrzeć również strony internetowe, by znaleźć więcej informacji na temat firm, oferujących omawiane usługi. Wiele z nich, tak jak APP Energy, publikuje tam realizacje swoich zleceń. Dzięki temu mamy możliwość przyjrzenia się portfolio firmy i wybrania wykonawcy, najbardziej odpowiadającego naszym oczekiwaniom.

Fotowoltaika – nie tylko standardowe panele na dachu

Z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką i coraz większą liczbę instalacji tego typu, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne i kolejne zastosowania paneli. Jednym z nich jest carport, czyli wiata fotowoltaiczna. Jest to rodzaj zadaszenia parkingowego z zamocowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi. Pozwala ono na równoczesne garażowanie pojazdów i produkowanie darmowej energii elektrycznej, a nawet ładowanie samochodów elektrycznych. Z uwagi na tak szerokie zastosowanie oraz konstrukcję umożliwiającą szybki demontaż i rozbudowę, carporty są rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorców posiadających floty aut czy rolników.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Wiele osób w dalszym ciągu przekonanych jest o tym, że fotowoltaika będzie dla nich nieosiągalna z powodu wysokich kosztów założenia. Nie jest to prawda, bowiem ostateczny cennik paneli fotowoltaicznych wraz z ich montażem, zależny jest od kilku czynników zmiennych, wśród których możemy wyróżnić:

  • moc instalacji,
  • powierzchnię budynku zasilanego przy pomocy paneli,
  • rodzaj paneli,
  • potrzeby użytkowników instalacji,
  • umiejscowienie instalacji,
  • możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż paneli lub odliczenie kosztów.

Głównym czynnikiem determinującym cenę, jest oczywiście rozmiar i moc paneli, które dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Średnia kwota montażu waha się pomiędzy 15 tys. a 25 tys. złotych

Jakie czynniki wpływają na opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Pierwszy czynnik, który wpływa na opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych, to jednorazowy wydatek, który pozwoli na korzystanie z instalacji przez kilkadziesiąt lat. Zalicza się do niego cenę poniesioną na zakup paneli fotowoltaicznych, inwertera, osprzętu oraz kosztów montażu, za które płacimy tylko raz, by móc korzystać z darmowego prądu przez długie lata.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest fakt, że właściciel instalacji staje się prosumentem, co pozwala mu wytwarzać własną energię elektryczną bez obaw o stałe podwyżki cen prądu. Co ważne, posiadając instalację fotowoltaiczną, możemy również bez przeszkód sprzedawać nadwyżkę wyprodukowanej energii i to bez konieczności opłacenia podatku VAT.

Ostatnim z czynników jest wybór odpowiedniego rodzaju paneli i rozwiązań dostosowanych do potrzeb gospodarstwa domowego oraz charakterystyki obiektu. Instalacje będą się różnić między sobą w zależności od tego, czy będzie ona znajdować się w domu jednorodzinnym, zakładzie produkcyjnym czy gospodarstwie rolnym.

Nie należy również zapominać, że od instalacji fotowoltaicznych przysługuje tak zwana ulga termoizolacyjna, która pozwala na odliczenie kosztu montażu i paneli od corocznego podatku. Wysokość tej ulgi zależna jest od skali podatkowej, w jakiej rozlicza się dany podatnik.

Lubelskie to idealne miejsce dla fotowoltaiki

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Lublin i całe województwo lubelskie, jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce na wszelkiego typu inwestycje fotowoltaiczne. Dzieje się tak, ponieważ poziom nasłonecznienia w tej części kraju jest nawet o około 10% wyższy niż w innych województwach. Ponadto Lublin, znajduje się w czołówce miast Polski, które najlepiej spełniają wszelkie kryteria dotyczące montażu fotowoltaiki, ponieważ nasłonecznienie wynosi tutaj około 1337 kWh/m2.

Jak szybko zwróci się instalacja fotowoltaiczna w woj. lubelskim?

Odpowiednio wybrana, zainstalowana i skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się w przeciągu od 8 do 10 lat, o ile właściciel dba o nią w odpowiedni sposób. Spory wpływ na ten zwrot ma również cena energii, która im szybciej rośnie, tym większą oszczędność generują nam panele.

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Oszczędność ta zależna jest w głównej mierze od charakteru fotowoltaiki i jej mocy, która powinna pokrywać zapotrzebowanie domowników na energię elektryczną. Ogólnie przyjmuje się, że każdy 1 kWh mocy paneli pozwala wyprodukować 1000 kWh energii elektrycznej, zaś zapotrzebowanie energetyczne danego budynku to iloczyn rocznego zużycia prądu przez 1.2. Wynik ten należy następnie podzielić przez roczną produkcję ujętą w kW.

Przykładowy rachunek dla domu, w którym roczne zużycie wyniesie 2500 kWh a produkcja z instalacji będzie równać się 1000 kWh na 1kW wygląda następująco:

2500 kWh x 1,2/1000 kWh = 3,0 kWh

Oznacza to, że roczne zużycie prądu rzędu 2500 kWh wymaga instalacji o minimalnej mocy 3,0 kWh. Obecna cena energii elektrycznej wynosi około 0,74 zł/kWh, co przy mocy 3,0 kWh daje nam oszczędność rzędu 1850 zł rocznie. Wynik ten będzie, oczywiście rósł w miarę podwyżek cen energii elektrycznej.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Pierwsze, o czym należy wspomnieć, zastanawiając się nad opłacalnością fotowoltaiki, jest fakt, że rozwój technologii znacznie obniżył i w dalszym ciągu obniża cenę tego typu instalacji. Porównując ceny paneli z lat 70. XX wieku, kiedy to zostały wprowadzone na rynek z obecną ceną, możemy stwierdzić spadek o prawie 99%. Jest to kolosalna różnica, która bez wątpienia wpływa na opłacalność montażu tego typu instalacji.

Warto również wspomnieć, że koszty energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich kilku lat znacznie wzrosły, a obecna sytuacja na rynku nie wróży zmiany tego stanu rzeczy. Najbliższe miesiące i lata będą związane z kolejnymi podwyżkami cen prądu, które sprawiają, że własny, darmowy prąd staje się niezwykle kuszącą wizją. Inwestycje w fotowoltaikę są opłacalne również w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że w konkretnym domu będziemy mieszkać jeszcze wiele lat lub gdy chcemy podnieść cenę nieruchomości przed jej sprzedażą.

Zamieszkując województwo lubelskie, jesteśmy dodatkowo na wygranej pozycji z uwagi na wyjątkowo wysoki poziom nasłonecznienia, który sprawia, że fotowoltaika oraz carporty i wiaty fotowoltaiczne, stają się opłacalne, jak nigdzie indziej w naszym kraju.