telewizor

Województwo lubelskie jako ostatnie przejdzie na system kodowania HEVC. Do kiedy trzeba wymienić dekodery?

Od pewnego czasu trwają zmiany w sposobie nadawania telewizji naziemnej. Dotychczasowe telewizory dekodery DVB-T przestaną działać maksymalnie do połowy roku. Dlaczego następuje ta zmiana i kiedy mieszkańcy województwa lubelskiego mogą stracić możliwość odebrania sygnału? Kodowanie HEVC wymaga użycia dekodera DVB-T2.

Sygnał kodowany HEVC odbierze tylko telewizor z dekoderem DVB-T2

Już teraz część mieszkańców Polski może wyszukać na swoim telewizorze kanały kodowane przy użyciu HEVC. To nowa technologia, która pozwala odbierać telewizję lepszej jakości. Mowa między innymi o rozdzielczości HD i Full HD. Technologia pozwala także na przesył telewizji w jakości 4K, choć ten standard musi jeszcze poczekać.

Przepustowość sygnału dla pojedynczego kanału (pasmo o szerokości 8 MHz) wzrasta z około 25 Mbit/2 (dla DVB-T, kodek h.264) do aż 40 MBit/s (DVB-T2, kodek h.265/HEVC). Oznacza to po prostu lepszy obraz i lepszy dźwięk.

Nowsza technologia pozwoli także na zmieszczenie w ramach multipleksu większej liczby kanałów telewizyjnych. Dla odbiorców może to oznaczać rozszerzenie się oferty programowaj.

Jak sprawdzić, czy telewizor lub dekoder obsługują DVB-T2?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy posiadany obecnie sprzęt obsłuży nowy standard, jest sprawdzenie danych technicznych modelu telewizora lub dekodera. Można je znaleźć w instrukcji lub w Internecie – wpisując nazwę producenta i posiadanego modelu.

Warto natomiast już teraz przekonać się w praktyce, czy odbierzemy sygnał kodowany HEVC. Wystarczy wejść do menu swojego telewizora lub dekodera i włączyć automatyczne wyszukiwanie kanałów. Nie martwmy się – programy, które obecnie odbieramy, wciąż są dostępne. Wśród programów pojawia się natomiast kilka oznaczonych jako właśnie HEVC. Jeżeli je widzimy – nasz sprzęt jest kompatybilny z nową technologią.

Można także włączyć kanał „test sygnału”, który powinien znaleźć odnaleziony przez nasz telewizor. Odczytując zawarte na nim informacje przekonamy się, czy nasz sprzęt wspiera dekodowanie DVB-T2.

Nowy telewizor, czy nowy dekoder?

Większość nowoczesnych telewizorów powinna posiadać wbudowany dekoder DVB-T2. Jeżeli tak nie jest, mamy dwa wyjścia. Możemy wymienić telewizor, co jest oczywiście bardziej kosztowne. Rozwiązaniem może być także dokupienie zewnętrznego dekodera. Może się to natomiast wiązać z koniecznością posiadania dodatkowego pilota, co dla wielu osób jest mało wygodne.

Polski rząd zapewnił natomiast o wprowadzeniu dotacji w wysokości 100 złotych na zakup dekodera. Powinno to w zupełności wystarczyć na zakup sprzętu.

Kiedy województwo lubelskie straci możliwość odbioru sygnału telewizyjnego DVB-T?

Sygnał, który odbieramy obecnie, będzie w województwie lubelskim emitowany do 27 czerwca tego roku. Inne województwa będą przechodziły te zmiany szybciej. Ostateczne wyłączenie sygnału DVB-T nastąpi w Polsce 1 lipca 2022 roku.

Czy telewizja w przyszłości upadnie? Wzrost znaczenia Internetu.