Dron badajacy pole

Wielkie ułatwienie dla właścicieli dronów. Lublin otwiera przestrzeń powietrzną!

UM Lublin i przedstawiciele Gminy Jastków biorą udział w programie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Loty dronem staną się bardziej powietrzne. To ukłon nie tylko w stronę miłośników lotów dronami, ale także profesjonalnego wykorzystania tych statków powietrznych.

Lublin i Jastków pozwolą dronom latać

Program Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nazywa się „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Właściwie sama nazwa dużo wyjaśnia. Chodzi o pozwolenie na loty dronów w miejscach, gdzie dotąd było to zakazane. Powody zakazu były różne – chodzi między innymi o bezpieczeństwo ruchu powietrznego, a także ludzi znajdujących się na ziemi.

Program wspierają także Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury. Propozycja Lublina i Jastkowa przeszła do kolejnej fazy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 lutego. Lublin i Jastków pozwolą dronom latać, jeżeli wygrają ten konkurs.

Nowy system sprawi, że lot dronem będzie bezpieczniejszy?

W nowatorskim projekcie chodzi o stworzenie systemu do monitorowania dronów latających nad miastem. Według planu zgłoszonego do konkursu chodziłoby o północną część Lublina, a także całą Gminę Jastków.

Jakie możliwości dają drony w 2022 roku?

Zgoda na loty dronów oznacza zielone światło dla nowych technologii w wielu dziedzinach. Chodzi między innymi o możliwość wykorzystania dronów przez firmy kurierskie.

Jak dotąd dwie firmy prowadziły testy takiego rozwiązania. Firmy Spartaqs Group i Lublinensis Dron Transport już rok temu przeprowadziły próby. Zakończyły się powodzeniem. Dostawy zamówionych w sieci produktów przy użyciu drona to bardzo ciekawy pomysł na rozwój branży e-commerce i kurierskiej.

Nie jest to jeszcze zbyt popularne w innych krajach w Europie. To spora szansa dla Polski – moglibyśmy stać się liderem tej zmiany. Polska już nie raz udowodniła, że nasi przedsiębiorcy są w stanie stworzyć nieszablonowe projekty. Taką nowinką były chociażby paczkomaty stworzone przez sieć InPost.

Projekt dronów nad Lublinem byłby realizowany od tego roku do 2026, czyli przez cztery lata. W tym czasie miałaby powstać więc infrastruktura niezbędna do monitorowania lotów.

Już teraz drony są wykorzystywane w kreatywny sposób

Już dziś drony są jednak wykorzystywane na kilka sposobów. Przede wszystkim wielu osobom służą do rozrywki. Drony pozwalają nie tylko sterować nimi i latać z zawrotną prędkością. Można przy ich użyciu robić ciekawe zdjęcia i filmy wideo.

Już dziś służby wykorzystują loty dronami między innymi do patrolowania ulic (Policja, drogówka). Drony przelatujące nad kominami pozwalają także zbadać jakość powietrza – czy dane domostwo nie zanieczyszcza powietrza. Drony także coraz częściej używane w rolnictwie. Rolnicy chętnie wykorzystują je do badania gruntów. Zautomatyzowane systemy pomagają im sprawić, by uprawa stałą się jeszcze bardziej wydajna.

Jak zarabiać na lotach dronami? Zobacz artykuł.