Jak skutecznie wyczyścić dywan? Samodzielnie czy w pralni?

Dywany i wykładziny mają na celu zapewnienie komfortu i stylu w naszym domu, ale niestety mają one jedną wadę. Nieważne jak bardzo się starasz, z czasem tracą one swój dawny wygląd, brudzą się, pojawiają się na nich brzydkie plamy po kawie, ślady zwierząt, które wbiegły do domu po wyjściu na zewnątrz w deszczową pogodę lub, co gorsza, są malowane farbami lub ołówkami ręką małych artystów. Jednak nie rozpaczaj, istnieją sposoby, aby przywrócić dywanom ich dawny wygląd!

Pranie dywanów – lekkie zabrudzenia

Odkurzacz to najszybszy i najtańszy sposób na oczyszczenie dywanu z kurzu oraz mniejszych zabrudzeń. Dzięki rozwojowi postępu wynaleziono odkurzacze myjące, jednak sprzęty AGD są zaprojektowane tylko do radzenia sobie z kurzem, nie poradzą sobie z dużymi zabrudzeniami i plamami. Dodatkowo odkurzacz piorący dostarcza wielu niedogodności. Po wyczyszczeniu odkurzaczem myjącym, suszenie wykładziny zajmuje dużo czasu, co nie zawsze jest wygodną opcją, zwłaszcza gdy nie ma możliwości wyniesienia jej na zewnątrz i wysuszenia dywanu.

Pranie dywanu za pomocą środków czyszczących

Spraye, proszki i inne środki produkcji przemysłowej to dość łatwy w użyciu sposób, ponieważ większość z nich działa w podobny sposób. Czyszczenie nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy rozcieńczyć proszek w wodzie, nałożyć spienioną masę na zanieczyszczony obszar, pozostawić na chwilę, a następnie wytrzeć do sucha czystą szmatką. Jeśli zanieczyszczenie utrzymuje się od dawna, głęboko zakorzenione plamy trzeba będzie przetrzeć pędzlem. Minusem jest to, że nie wszystkie produkty są hipoalergiczne, wiele z nich powoduje wysypkę i zaczerwienienie skóry, dlatego trzeba dobrze przeglądać składy poszczególnych środków.

Domowe sposoby na pranie dywanu

Nasze babcie i dziadkowie nie zawsze mieli pod ręką drogie środki czyszczące czy nowoczesne odkurzacze, dlatego z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie niezawodne „mikstury” na wszelkie plamy i zanieczyszczenia, aby pranie dywanów było prostrze. Soda oczyszczona połączona z octem to środek, który pokona praktycznie każdą plamę. Jest on bardzo prosty w wykonaniu, a jego cena jest oszałamiająco niska. W wyniku reakcji chemicznej uwalniane jest ciepło, co pozytywnie wpływa na czyszczenie. Pod wpływem temperatury brud rozpuszcza się i jest szybciej usuwany z całej powierzchni wykładziny – nie tylko z samego włosia, lecz także z runa.

Przy niewielkim zanieczyszczeniu możesz użyć tylko sody. Na 5 litrów wody potrzebujesz 100 g sody. Po rozpuszczeniu proszku mieszankę należy przelać do pojemnika i za pomocą drobnego pistoletu natryskowego rozpylić roztwór na powierzchnię dywanu. Następnie trzeba go dokładnie wetrzeć, a po 15 minutach możesz użyć odkurzacza, aby pozbyć się nadmiaru roztworu.

Pranie dywanów z użyciem tych metod w zupełności wystarcza, aby pozbyć się kurzu, lekkich zabrudzeń i uporczywych, starych plam. Ponadto pomagają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Soda i ocet to środki budżetowe, które każda gospodyni domowa ma w domu. Nie musisz tracić pieniędzy i czasu, co w naszych czasach jest szczególnie ważne.

Kiedy sięgnąć po profesjonalne pranie dywanów

Nie zawsze jednak domowe sposoby oraz środki czyszczące pomagają. Czasem zabrudzenia i plamy są tak głębokie, że nie można ich usunąć za pomocą tradycyjnych metod. W tym wypadku niezawodna okaże się profesjonalna a pralnia dywanów. W niektórym przypadku dywanów są one zbyt delikatne, aby używać na nie drażniących środków piorących. Pralnia dywanów pozwoli Ci na odzyskanie dawnego piękna Twojej wykładziny. Pranie dywanów syntetycznych nie jest skomplikowanym procesem, jednak za pomocą profesjonalnego sprzętu firma czyszcząca nie uszkodzi dywanu, co może być problemem przy używaniu domowych sposobów.

Profesjonalna pralnia dywanów blisko Ciebie!

Pranie wykładzin oraz dywanów może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli zmagasz się z wieloletnimi zabrudzeniami. Systematycznie odkurzanie dywanu może pomóc w utrzymaniu w utrzymaniu go w dobrym stanie, jednak nie można ominąć nieszczęśliwych wypadków oraz wyblaknięcia z biegiem lat. Pranie wstępne, pranie zasadnicze, czyszczenie wykładzin, cięcie dywanów czy skracanie dywanów – to tylko parę rzeczy, które możemy Ci zagwarantować w naszej profesjonalnej pralni. Jeśli Twój dywan lub wykładzina potrzebuje pomocy, my z chęcią jej udzielimy! Zapraszamy do naszej pralni w Lublinie: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/

Sprawdź także, dlaczego dywany blakną z biegiem lat i jak temu zapobiec: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/dlaczego-dywan-blaknie/