Czym płacić na Bahamach?

Wakacje na Bahamach to marzenie wielu osób. Można liczyć na wspaniałą pogodę, liczne atrakcje, piękną faunę i florę. Czas wolny spędzony w tym wyspiarskim państwie to czysta przyjemność, można wypoczywać zarówno biernie, jak i aktywnie. Ceny również są atrakcyjne, a sam wyjazd na Bahamy tanimi liniami lotniczymi nie wiąże się z wysokimi kosztami. Pojawia się jednak pytanie, czym płaci się na Bahamach. Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar bahamski, ale w wielu miejscach można bez problemu dokonać płatności przy użyciu dolarów amerykańskich. Jako że bankomaty są powszechnie dostępne w miastach i kurortach, nawet na głównych ulicach, to nie ma trudności z wypłaceniem gotówki.

Jaka waluta jest na Bahamach? Jak wyglądają monety i banknoty?

Bahamy znajdują się na wyspie położonej na Oceanie Atlantyckim, stolicą jest Nassau. Język urzędowy stanowi angielski, więc większość osób nie będzie miała żadnych problemów z porozumiewaniem się z mieszkańcami. Na Bahamach obowiązuje ustrój polityczny w postaci monarchii konstytucjonalnej. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to niewielkie państwo jest pod rządami królowej angielskiej, czyli Elżbiety II. Jaka waluta jest na Bahamach? Wspólnota Bahamów ma swoją własną walutę, a jest nią dolar bahamski. Obowiązuje on od stosunkowo niewielu lat, bo został wprowadzony dopiero w 1966 roku. Wyparł on wcześniejszą jednostkę walutową w postaci funta. Każdy dolar bahamski odpowiada 100 centom. W obiegu znajdują się monety i banknoty o wielu nominałach. Monety mogą mieć 1,2, 5, 10, 15 lub 25 centów. Z kolei banknoty występują w nominałach ½ dolara, 1,3, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Za emisję dolara bahamskiego odpowiada krajowa instytucja bankowa, czyli Central Bank of the Bahamas. Banknoty są bardzo kolorowe i ciekawe. Na mandatach widnieje herb Bahamów, znajduje się także napis „Wspólnota Bahamów”. Natomiast na rewersach umieszczono charakterystyczne przedmioty zaliczane do kultury bahamski.

Na 1/2 dolara bahamskiego znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, na odwrocie jest rewers zdobi postać Sarah na targu zlokalizowanym w stolicy państwa. Na dolarze bahamskim umieszczono na awersie osobistość w postaci Sir Lynden O. Pindling. Z Kolei rewers poświęcono zespołowi policji królewskiej Bahamów. Natomiast na trzech dolarach bahamskim ponownie widnieje na awersie królowa Elżbieta II, rewers przyozdobiono żaglówkami. Na pięciu dolarach bahamskich z przodu jest Sir Lynden O. Pindling. Z Tyłu postanowiono wydrukować junkanoo taniec. Na 10 dolarów bahamskich przedstawiono z przodu głowę państwa, z kolei na rewersie znajduje się Hope Town, wyspa Abaco. Po spojrzeniu na awers 20 dolarów bahamskich można zobaczyć Sir Milo B. Butler, natomiast po odwróceniu banknotu oczom ukazuje się port Nassau. 50 dolarów bahamskich zdobi na awersie postać Sir Roland T. Symonette, a na rewersie jest Bank Centralny Bahamów. 100 dolarów bahamskich jest najwyższym nominałem, nie mogło wobec tego zabraknąć na jego awersie królowej Elżbiety II. Co w takim razie umieszczono na rewersie? Zdecydowano się na marlin niebieski.

Co warto wiedzieć o dolarze bahamskim?

Dolar bahamski został wprowadzony na zasadzie jeden do jednego z dolarem amerykańskim. Firmy działające na Bahamach są zobligowane do przyjmowania waluty bahamskiej, jak i amerykańskiej. Dla turystów jest to bardzo dobra wiadomość, spora wygoda. Pierwsze monety były wybijane z mieszanki niklu i mosiądzu. Różniły się one kolorem i kształtem. 10 centów przypominało kształtem muszelkę, z kolei 15 cm było kwadratowe. Z czasem nikiel i mosiądz zostały zastąpione brązem. Potem wprowadzono inne surowce, czyli cynę pokrytą miedzią. Monety bahamskie mają bardzo zbliżone rozmiary do monet amerykańskich. Dolar bahamski został wielokrotnie zmieniony w ciągu ostatnich 20 lat. Zastosowano także specjalną powłokę zabezpieczającą przed fałszerstwem. Znak wodny chroni przed podrabianiem banknotów. Do roku 1992 na wszystkich banknotach widniał wizerunek królowej Elżbiety II, ale z czasem zaczęto to zmieniać. Na awersach pojawiły się portrety wybitnych polityków bahamskich, którzy już zmarli. Nie zostało to jednak dobrze przyjęte i ponownie powrócono do portretu obecnej głowy państwa. Oczywiście nie trzeba mieć bahamskiej waluty, aby móc dokonywać płatności. Obsługiwane są popularne karty kredytowe i debetowe, czyli mastercard Visa, American Express. W galeriach handlowych, oddziałach bankowych i na ulicach większych miast znajdują się bankomaty, więc nie ma problemu z wypłatą gotówki.