Widowiskowe wyścigi motocyklowe, czyli sport żużlowy

Wyścigi żużlowe mają wielu miłośników. Jest to bardzo ryzykowny sport, ale niezwykle widowiskowy, trzymający w napięciu aż do wyłączenia silnika pojazdu. Do żużlu są przeznaczone specjalnie zaprojektowane motocykle, mają one specyficzną budowę. Różnią się w dużym stopniu od jednośladów poruszających się po drogach. Motocykle do żużlu spalają metanol i posiadają bardzo małą pojemność, poniżej 2 litrów. Ma to na celu zminimalizowanie wagi pojazdu. Wyścigi żużlowe są popularne przede wszystkim w Europie. Wyróżnia się wiele odmian żużlu, może być to sport indywidualny lub drużynowy. W Polsce również odbywają się regularnie rozgrywki żużlowe.

Początki sportu żużlowego

Żużel, czyli wyścigi motocyklowe, pojawił się jako dyscyplina sportu motorowego dopiero w XX wieku. Początkowo ścigano się na trasach kolarskich i nawierzchniach trawiastych. Pojazdami były zwykłe motocykle, nieprzystosowane do zawodów żużlowych. Pierwszy wyścig miał miejsce w roku 1923 w Australii. Dopiero po czterech latach odbyło się pierwsze spotkanie w Europie, a dokładnie w Manchesterze. Zawody rozegrano dopiero w 1929 roku, z kolei w Polsce początki sportu żużlowego przypadają na rok 1932. Dopiero na przestrzeni kolejnych lat zaczęto wprowadzać modyfikacje w motocyklach, aby dostosować jak najlepiej do wyścigów żużlowych. Zmiany dotyczyły także nawierzchni, po której poruszali się zawodnicy. Pierwsze tory żużlowe bardzo często pokrywała trawa, potem to zmieniono.

Obecnie jest wiele odmian żużlu, różnice dotyczą przede wszystkim nawierzchni i długości toru. W przypadku żużlu klasycznego tor ma mniej więcej 260 m długości, sypką nawierzchnię. Wyścigi polegają na pokonaniu jak najszybciej 4 okrążeń. W niektórych krajach największą popularnością nadal cieszą się wyścigi żużlowe na torach pokrytych trawą, mają one aż 400 metrów długości. Sport żużlowy może mieć miejsce również na mini torach, których długość nie przekracza 260 m. Najczęściej korzystają z nich osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z żużlem. Rankingi i wyścigi żużlowe dzielą się na dwie kategorie wiekowe. Mogą być młodzieżowe i dotyczyć osób do 21. roku życia lub dla seniorów. Najpopularniejszymi turniejami są mistrzostwa świata, organizuje je międzynarodowa federacja motocyklowa oraz mistrzostwa Europy odbywające się pod nadzorem europejskiej unii motocyklowej.

Co warto wiedzieć o żużlu?

Podczas wyścigów motocykle poruszają się po torze mającym kształt owalu, Jego długość wynosi od 260 do 425 m. Jest on zabezpieczony bandami pneumatycznymi, które pełnią rolę ogrodzenia. Organizowane są zawody żużlowe zarówno indywidualne, jak i drużynowe. Do ustalenia obsady biegu służy tabela biegowa. Zawodnik, któremu uda się najszybciej przekroczyć linię mety, zdobywa 3 punkty, drugie miejsce to dwa punkty, a trzecie pozwala na uzyskanie jednego punktu. Warto wiedzieć, że w każdym biegu bierze udział inna obsada zawodników. Wszystkie punkty zdobyte przez drużyny są sumowane i na podstawie uzyskanych wyników wyłania się zwycięzcę zawodów. Istnieje też system kar. Zawodnik może zostać zdyskwalifikowany, jeśli spóźni się na start, przyczyni się do przerwania wyścigu, wykona falstart, spowoduje upadek innego zawodnika. Nawet niekompletny sprzęt lub niezgodny z regulaminem staje się powodem do wykluczenia zawodnika. Dyskwalifikują również niesportowe zachowania.

W wielu krajach zostały wyodrębnione ligi, w Polsce jest nią ekstraliga. Cieszy się ona większą popularnością wśród kibiców niż piłkarska ekstraklasa. Najstarsza liga żużlowa na świecie to liga brytyjska. Jeśli ktoś do tej pory nie interesował się żużlem, to będzie zdziwiony pewnymi faktami. Zawodnicy podczas wyścigów motocyklowych mogą skręcać wyłącznie w lewo. Oznacza to, że jeżdżą po torze w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Poruszają się pojazdami pozbawionymi hamulców i skrzyni biegów. Motocykle powinny być jak najlżejsze, ale ich waga nie może wynosić mniej niż 77 kg. W Skandynawii wyścigi motocyklowe odbywają się nawet na oblodzonej powierzchni. Wymaga to zamontowania na oponach specjalnych kolców z metalu, co służy zwiększeniu przyczepności ogumienia do podłoża.

Żużel w bukmacherskich zakładach cieszy się sporą popularnością. Możliwe jest nawet obstawienie go w aplikacjach mobilnych. W Polsce najważniejszą ligę żużlową jest speedway ekstraliga, którą warto obstawiać w zakładach bukmacherskich. Wysokie wygrane mogą dotyczyć także mniej znanych lig, dostępnych jest wiele zakładów i rynków: zwycięzca turnieju lub rozgrywek, poniżej/powyżej, 1×2, head to head, handicap. Przy obstawianiu warto mieć na uwadze osłabienie drużyny, tor, warunki pogodowe, zmęczenie zawodników. Istotne jest, aby obstawiać wyłącznie u legalnych bukmacherów w Polsce. Działa ich na rynku sporo, więc należy zapoznać się z ofertą zakładów i kursami.