Siatkówka sportem popularnym na całym świecie

Siatkówka cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Wynika to w dużej mierze z ogromnych sukcesów polskich drużyn, szczególnie mężczyzn. Można śmiało powiedzieć, że stała się ona sportem narodowym. Rozgrywki są bardzo dynamiczne i widowiskowe, wynik gry może zmienić się wielokrotnie. Rzadko możliwe jest przewidzenie tego, kto ostatecznie wygra, bo często punktacja jest niezwykle wyrównana i zmienia się jak obrazy w kalejdoskopie. Napięcie trzyma widzów do samego końca. Polscy siatkarze cieszą się uznaniem na całym świecie. Mają na swoim koncie liczne zwycięstwa w międzynarodowych turniejach.

Co warto wiedzieć o siatkówce?

Siatkówka wbrew pozorom nie jest sportem znanym od wieków. Pojawiła się dopiero pod koniec XIX wieku, a za twórcę zasad uznaje się Williama G. Morgana. Pierwszy mecz został rozegrany na hali sportowej przez dwie pięcioosobowe drużyny. Siatkówka bardzo szybko zyskała na popularności. Głównym założeniem było to, aby odbić piłkę zanim dotknie ona ziemi. W roku 1896 odbył się pierwszy oficjalny mecz siatkówki w miejscowości Springfield. Po kilkunastu latach zmieniono zasady gry, zwiększono liczbę zawodników do sześciu, wprowadzono regułę trzech odbić piłki. W Polsce siatkówka pojawiła się dopiero w roku 1919. Razem z rezerwowymi w drużynie może być maksymalnie 14 osób. W trakcie rozgrywki następuje rotacja zawodników na boisku. Trener ustala pozycje początkowe przed każdym setem. Wszyscy uczestnicy gry przesuwają się po boisku zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kiedy uda się zdobyć punkt i prawo do serwowania.

Wyróżnia się wiele odmian siatkówki, może być plażowa, dla osób niepełnosprawnych, zimowa, na lodzie itd. Polakom udało się nawet zdobyć złoty medal podczas igrzysk olimpijskich i brązowe krążki. Trzykrotnie wygrali również złoty medal mistrzostw świata. Oczywiście nie brakuje również srebrnych i brązowych medali. Polskie siatkarki dwukrotnie sięgnęły po złoto na Mistrzostwach Europy, panom udało się to jeden raz. Polskie drużyny mogą pochwalić się także dziewięcioma medalami srebrnymi i dziewięcioma medalami brązowymi. Plusliga to czołowa liga siatkówki, cieszy się renomą od wielu lat. W drużynach znajdują się najlepsi siatkarze polscy i zagraniczni. Polska reprezentacja zakończyła Mistrzostwa Świata ze złotym medalem po raz ostatni w 2018 roku. W 1965 roku odbył się pierwszy Puchar Świata w Siatkówce i miało to miejsce w Warszawie. Zgodnie z tradycją jest rozgrywany co cztery lata.

Mecze siatkówki nie mają określonego czasu trwania, jest to bardzo zmienne. Czasem rozgrywki kończą się niezwykle szybko, w przypadku ogromnej przewagi drużyny przeciwnej, której uda się wygrać trzy do zera. Innym razem gra może być nie bardzo zacięta i trudno wyłonić zwycięzcę. Wszystko może przedłużyć się do aż pięciu setów. W takim przypadku gra jest kontynuowana aż do uzyskania przewagi. Początkowo system punktowania był inny, drużyny zdobywały punkty tylko przy własnej zagrywce. Obecnie punkty są naliczane po każdej akcji i trzeba ich zdobyć 15. Nowością jest również libero, czyli pojawienie się zmiennika dla gracza przyjmującego pozycję w drugiej linii. Jego zadania ograniczają się najczęściej do przyjmowania zagrywek i bronienia ataków.

Gdzie oglądać mecze siatkówki i jak je obstawiać?

Jeśli ktoś lubi oglądać siatkówkę, to interesować będzie go, gdzie może to robić. W przypadku rozgrywek reprezentacyjnych są one dostępne na sportowych antenach Polsat i TVP. Z pomocą przychodzą również streamingi bukmacherów. Wielu z nich ma również w swojej ofercie transmisje rozgrywek plusligi, mecze siatkarskiej ligi mistrzów. Trudniej jest z ligami europejskimi, bo nie są one transmitowane w TV, z wyjątkiem ligi włoskiej. Pozostaje wobec tego zapoznać się z ofertą legalnych polskich bukmacherów. Wiele osób obstawia siatkówkę na żywo, co wiąże się z wieloma zaletami. Można liczyć na szybko rosnące kursy, wyścigi punktowe, analizowanie na bieżąco wydarzeń meczowych.

Osobom chcącym zarobić, można polecić obstawianie meczy, które rozgrywa liga narodów w siatkówce. Sport ten cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w Polsce. Warto obstawiać już na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu. Kolejną poradą będzie korzystanie z handicapów, bo wiąże się to z wyższymi kursami. Obstawianie najpopularniejszych rozgrywek jest najbardziej opłacalne. Polecić można siatkówkę reprezentacyjną, plusliga, ligę mistrzów. Warto też pomyśleć o kuponach kombinacyjnych. Na bardzo wysokie kursy można liczyć w przypadku korzystania z zakładów live na siatkówkę. Siatkarska liga narodów to najczęściej typowane rozgrywki. Najwięcej zakładów na siatkówkę oferują przede wszystkim bukmacherzy fortuna, STS i totolotek.