Jak utrzymać w czystości tapicerkę meblową? Kilka sprawdzonych porad

Meble tapicerowane, w tym sofy, fotele czy krzesła, codziennie są intensywnie eksploatowane. Użytkują ich dorośli i dzieci, a także domowi pupile. Tapicerka meblowa zmaga się zatem z wieloma zabrudzeniami i ryzykiem powstania trudnych do usunięcia plam. Jak utrzymać w czystości meble tapicerowane? W jaki sposób zadbać o to, by swoją estetyką cieszyły przez jak najdłuższy czas, mimo intensywnej eksploatacji? Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad.

Niezwłoczne usuwanie powstałych plam

Choć sofa głównie służy nam do wypoczynku, nierzadko siadamy na niej, by oglądać film z rodziną lub znajomymi. W naszych rękach ląduje miska z popcornem, szklanki ze słodkimi i kolorowymi napojami, innym zaś razem talerze z apetycznymi przekąskami. Im częściej pozwalamy sobie na takie spotkania, tym większe ryzyko, że na sofie pojawią się plamy.

Wiele z zabrudzeń można usunąć domowymi sposobami. Najważniejsze jest jednak to, by rozlane płyny czy resztki jedzenia, które spadły na tapicerkę meblową usuwać jak najszybciej. Dzięki temu ryzyko, że zabrudzenia wnikną w głąb i pozostawią trwałe ślady, jest zdecydowanie mniejsze.

Stosowanie dedykowanych środków czyszczących

Usuwanie zarówno powierzchownych zabrudzeń, jak i trudniejszych, nawet „starych” plam, wymaga zastosowania odpowiednio dobranych środków czyszczących. Na rynku można znaleźć specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji, prania czy odświeżania tapicerki meblowej.

Wybór takich produktów pozwala na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia tapicerki, za to daje ogromne szanse na trwałe pozbycie się rozmaitych zabrudzeń i plam, a do tego odświeżenie mebla.

Niezależnie od wybranych środków czyszczących należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie do ich zastosowania. Ponadto ważne jest, aby w pierwszej kolejności przetestować wybrany produkt na niewidocznym fragmencie tapicerki. Każdy materiał reaguje bowiem inaczej i może się okazać, że czekają nas nieco dłuższe poszukiwania odpowiedniego środka czyszczącego czy pielęgnacyjnego.

Profesjonalne usługi prania tapicerki

Niekiedy na naszych meblach tapicerowanych pojawiają się trudne do usunięcia plamy. Nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich żadnymi środkami domowymi ani produktami dostępnymi w sklepach. Ratunkiem są profesjonalne usługi prania tapicerki, które można znaleźć na stronie https://czyszczenienazawolanie.pl/.

Samodzielne próby poradzenia sobie z plamami, które są już zaschnięte, „stare” i nie poddają się działaniu dotychczasowych zabiegów, mogą pogorszyć stan tapicerki. Z tego względu dobrze jest zwrócić się do fachowców, którzy dysponują nie tylko specjalistycznymi środkami, ale i profesjonalnym sprzętem.

Użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem

Na sam koniec warto pamiętać o tym, że meble tapicerowane przez długi czas zachowają swoje właściwości, funkcjonalności i estetykę, jeśli będą użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Unikajmy zatem jedzenia w łóżku czy fotelu, siadania ciągle tylko w jednym miejscu, wystawiania mebli na bezpośrednie działanie słońca czy też… nieustannego okupowania przez zwierzęta domowe.

Tapicerka meblowa wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji, a niekiedy skorzystania z profesjonalnych usług, w tym prania. Jednak każda z tych czynności jest warta jej przeprowadzenia, bo wpływa na żywotność mebli tapicerowanych. Na stronie http://kreatordom.com.pl/ można znaleźć wiele przydatnych wskazówek m.in. w temacie pielęgnacji mebli. Razem z powyższymi poradami stworzą one kompleksowy poradnik dla każdego domownika.