Zmiany w komunikacji na kolei – co czeka nas nowego?

Grudzień to zmiany w komunikacji pociągów. Już w następnym tygodniu nastąpi zmiana rozkładu jazdy na kolei, a razy ze zmianami rozkładu, pojawią się także przystanki na życzenie. Znane są one między innymi z komunikacji miejskiej, a teraz wprowadzone zostaną również na kolei. Co to oznacza, że pasażer chcąc wsiąść lub wysiąść z pociągu, będzie musiał wcześniej zasygnalizować ten zamiar. Musi być on jasny i czytelny dla kierującego. W innym przypadku skład się nie zatrzyma.

Niecodzienne zmiany

Zmianę rozkładu jazy przewidziano na przyszłą niedzielę. Jak się okazało, zmiany czekają nie tylko w godzinach odjazdów i przyjazdów, ale także w sposobie zatrzymywania składu. Takie przystanki działają dokładnie na takiej samej zasadzie, jak te funkcjonujące w komunikacji miejskiej.

Jak zatrzymywać skład pociągu?

Jak wyjaśnia Zofia Dziewulska z PolRegio, podróżny, który zamierza wysiąść z pociągu lub chce do niego wziąć, musi odpowiednio wcześniej zakomunikować ten zamiar. Pasażer jest zobligowany, aby ustawić się w miejscu widocznym dla maszynisty, aby ten zauważył go i bezpiecznie zatrzymał pojazd. Natomiast osoba, chcąca wysiąść z pociągu, będzie musiała zgłosić ten fakt obsłudze pociągu. Taki znak można dać w trakcie kontroli biletów lub za pomocą przycisków. Chęć wysiadania musi być zakomunikowana wcześniej, jednak nie później niż na stacji poprzedzającej miejsce wysiadania.