Sekrety komponowania perfum – jak zbudowany jest Twój ulubiony zapach?

Przez wieki tworzenie kompozycji zapachowych było tajemną sztuką znaną jedynie przez perfumiarzy. Niewiele osób wiedziało, na czym polega sekret wielowymiarowych pachnideł, których aromat rozwijał się przez długie godziny. Dziś na szczęście architektura perfum nie jest już pilnie strzeżoną tajemnicą. Warto wiedzieć o niej co nieco, ponieważ może być pomocna, gdy będziesz planować zakup kolejnych kompozycji. Oto jak zbudowane są zapachy.

Piramida zapachowa

Zauważ, że perfumy po rozpyleniu czasem pachną zgoła inaczej niż po kilku godzinach od aplikacji na skórę. Wszystko to za sprawą kunsztownej kompozycji perfum, która sprawia, że nuty zapachowe z biegiem czasu ulatniają się, z kolei inne wysuwają się na pierwszy plan. Dzieje się tak, ponieważ nuty i olejki zapachowe wykorzystywane do tworzenia perfum mają różną trwałość oraz intensywność. Jeśli zapach jest płaski, jednowymiarowy i nie rozwija się, jest on uważany za produkt kiepskiej jakości. Wyjątkiem od tej reguły są perfumy bazujące jedynie na jednym akordzie. Poza ty niemal każda kompozycja jest zbudowana z nuty głowy, nuty serca oraz nuty podstawy inaczej zwane nutą bazową.

Pięknie skomponowane perfumy męskie znajdziesz na stronie https://paryskie-perfumy.pl/kategoria-produktu/perfumy-meskie/.

Nuta głowy

Czy wiesz, że pierwsze wrażenie, jakie odczuwasz tuż po rozpyleniu perfum to właśnie nuty głowy całej kompozycji? Bardzo często na ich podstawie dokonujemy decyzji dotyczącej zakupu danego zapachu. Warto jednak wiedzieć, że jest to najkrócej utrzymujący się akord perfum. Znikaj już po kilkunastu minutach, aby ustąpić miejsca nucie serca. Najczęściej w nucie głowy znajdują się lekkie zapachy owocowe oraz cytrusy.

Nuta serca

To ona w dużej mierze decyduje o charakterze całej kompozycji. Ujawnia się po kilkunastu minutach. Nuta serc może pozostać wyczuwalna nawet do kilku godzin. W tym akordzie bardzo często możemy znaleźć nuty kwiatowe.

Nuta bazowa

Podczas komponowania perfum trzeba zwrócić szczególną uwagę na nutę bazową. W dużej mierze decyduje ona o intensywności oraz trwałości całego zapachu. Dlatego też wśród akordów bazowych znajdziemy mocne nuty zapachowe, takie jak nuty drzewne, orientalne, czy gourmand. Akord podstawy może utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin na skórze, a na ubraniach może pozostać wyczuwalny nawet przez parę dni. Nuta bazową o intensywnym, świeżym zapachu możesz wyczuć, aplikując np. perfumy drzewne damskie.

Współczesne metody wytwarzania perfum

To, jak wyglądało rzemiosło dawnych perfumiarzy, możemy podziwiać w filmie Pachnidło. Ręczne przerzucanie płatków kwiatów, by idealnie je ususzyć, misterne rozkładanie ich na tłuszczu, który chłoną zapach oraz skrupulatna destylacja były kiedyś niezbędne do tego, aby uzyskać drogocenny olejek eteryczny. Dziś jednak tworzenie perfum jest nieco odarte z romantyzmu. Oczywiście zdarzają się pracownie perfum niszowych, jednak większość kompozycji dostępnych w drogeriach jest stworzona z wykorzystaniem syntetycznych odpowiedników. Dlatego nie warto przepłacać nawet za markowe kompozycje. Zamiast tego można zdecydować się na zamienniki dostępne na https://paryskie-perfumy.pl/kategoria-produktu/perfumy-damskie/.