Najpopularniejsze wady wzroku i choroby oczu – objawy, leczenie

Oczy są niezwykle ważnym organem, niezbędnym w codziennym życiu. To skomplikowana maszyneria, której złożona budowa fascynuje swą doskonałością. Z uwagi na to, jak delikatną strukturą jest ludzkie oko, powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu istnienia różnych chorób oraz wad wzroku. To jedne z najczęściej występujących problemów zdrowotnych na świecie, które dotyczą zarówno osób w podeszłym wieku, jak i dorosłych oraz dzieci. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o najczęstszych dolegliwościach układu wzrokowego, których skutkiem jest nieprawidłowe widzenie.

Krótkowzroczność – epidemia XXI wieku

Jedną z najczęściej występujących w społeczeństwie dolegliwości oczu jest krótkowzroczność (inaczej: miopia). Jest to wada refrakcji związana z nieprawidłową budową oka. Ma to miejsce wtedy, gdy docierające do oka światło jest skupiane w punkcie przed siatkówką, a nie dokładnie na niej. Najbardziej charakterystycznym objawem miopii jest gorsze widzenie obiektów z większych odległości, a także mrużenie oczu. Krótkowzroczność, podobnie jak inne wady refrakcyjne, można w łatwy sposób skorygować. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta specjalista może zalecić tradycyjne okulary lub nowoczesne soczewki kontaktowe. Wiele cennych wskazówek dla początkujących użytkowników szkieł kontaktowych znajdziesz na stronie soczewkikontaktowe.eu.

Prezbiopia czyli starczowzroczność

Chociaż zaburzenia widzenia mogą występować niezależnie od wieku, istnieją też takie, które są efektem starzenia się organizmu. Prezbiopia, powszechnie nazywana starczowzrocznością, nie jest chorobą, lecz procesem polegającym na zmniejszeniu ostrości widzenia. Wszystkie niedogodności spowodowane są postępującym z wiekiem osłabieniem mięśni oka oraz utratą elastyczności soczewki. W celu poprawy komfortu życia u osób z prezbiopią stosuje się specjalne okulary lub szkła progresywne. Ranking produktów z tej kategorii pomoże w podjęciu decyzji zakupowej. Ze względu na wygodę użytkowania miękkie szkła kontaktowe umieszczane bezpośrednio na powierzchni rogówki zdobywają coraz więcej zwolenników. Soczewki progresywne jednocześnie korygują widzenie dali, bliży i odległości pośrednich.

Jaskra – podstępny złodziej wzroku

Jaskra należy do najpoważniejszych schorzeń narządu wzroku. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego, a w konsekwencji do nieodwracalnej ślepoty. Choroba często rozwija się latami i nie daje żadnych objawów, przez co jest nazywana „cichą złodziejką”. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się takie symptomy jak obniżenie ostrości widzenia, światłowstręt, widzenie mroczków przy patrzeniu na źródło światła czy częste łzawienie oczu. Niestety jaskry nie można wyleczyć. Jednak dzięki wczesnemu wykryciu choroby można wdrożyć odpowiednią kurację, aby nie dopuścić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. W leczeniu jaskry w pierwszej kolejności stosuje się farmakoterapię. Na ogół są to krople obniżające ciśnienie śródgałkowe. Kolejnym sposobem są zabiegi laserowe.

Zaćma (katarakta) – dlaczego nie wolno jej bagatelizować?

Zaćma, nazywana także kataraktą, to poważna choroba oczu, która jest w stanie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Najogólniej można powiedzieć, że jest to zmętnienie soczewki oka charakteryzujące się pogorszeniem widzenia. Podstawowe objawy zaćmy to m.in. narastająca krótkowzroczność (lub nadwzroczność), szybsze niż zwykle męczenie oczu i przymglone widzenie. Kataraktę można rozpoznać podczas podstawowego badania okulistycznego. Choroby nie da się wyleczyć farmakologicznie. Najbardziej skutecznym zabiegiem jest operacyjne usunięcie zaćmy.

Zez u dzieci – czym jest i jak się go leczy?

Jednym z najczęstszych schorzeń okulistycznych dzieci jest zez. Choroba charakteryzuje się niewłaściwym ustawieniem osi gałek ocznych. Powoduje to, że na korespondujące punkty siatkówki obu oczu pada inny obraz. Wiąże się to z różnego rodzaju zaburzeniami widzenia obuocznego i jednoocznego. Przyczyną powstawania tej anomalii u dzieci są głównie wady wzroku, a także choroby zakaźne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, urazy lub zatrucia. Rodzice, którzy zaobserwowali zez u rocznego dziecka, powinni umówić się na wizytę u okulisty. Diagnostyka zeza u niemowląt i małych dzieci polega na pokazywaniu różnych obrazków lub przedmiotów i obserwowaniu reakcji dziecka. Często wykonuje się także badanie dna oka, które pozwala na zdobycie informacji o niektórych groźnych przyczynach zeza.